orava3Tento rok nás naše kroky zaviedli do najstudenšej obce na Slovensku – do Oravskej Lesnej, ktorá leží v nadmorskej výške cca 800 m.n.m. Rozprestiera sa uprostred Slovenských Beskýd a Oravskej Magury, kde pramení aj rieka Biela Orava. Je najmladšou oravskou obcou a podľa veľkosti sa zaraďuje rozlohou medzi najväčšie obce Oravy. Dedinu tvoria kopanice, vzdialené od Ústredia – centra obce, až niekoľko hodín chôdze. Vďaka dobrým snehovým podmienkam je lákadlom pre lyžiarov, ktorí sa môžu v rýchlo sa rozvíjajúcom zimnom lyžiarskom stredisku lyžovať na prírodnom snehu až do apríla.

Čo môžete v obci zaujímavé vidieť:

Kostol sv. Anny

orava1Dominanta obce – kostol postavený v secesnom štýle. Je národnou kultúrnou pamiatkou a pýchou nielen obce, ale celého Slovenska. Strecha kostola je pokrytá šindľom a interiér tvorí jedinečnú kombináciu dreva a kameňa.
Viac informácií o tomto kostole nájdete na tejto adrese.

Oravská lesná železnica (OLŽ)

orava4OLŽ je časť kysucko – oravskej úvraťovej železnice, ktorá predstavuje svetový unikát, ktorý tvorí systém úvratí (ďalší takýto technický skvost možno nájsť v Peru). OLŽ bola zrekonštruovaná a od júna 2008 premáva vláčik (počas letnej sezóny) na oravskej strane v časti Tanečník – sedlo Beskyd.
orava8Počas čakania na vláčik v stanici sa deti môžu pohrať na detských preliezačkách. Trasa vláčikom po zastávku Beskyd trvá 15 minút a potom je tam prestávka, počas ktorej sa môžete prejsť až k posedu. Je tam nádherný výhľad na okolie.

Lesnícky náučný chodník

orava9
Nenáročný, dobre označený náučný chodník je veľmi vhodný na pomalé prechádzky s malými deťmi. Krátka trasa (dĺžka 3,7 km) je obohatená lavičkami a deviatimi tematicky zameranými informačnými tabuľami, kde si môžete prečítať zaujímavosti z histórie obce, lesníctva a ochrany prírody. Začiatok náučného chodníka sa začína za základnou školou v obci a trasa trvá 1 – 2 hodiny.

Hvezdáreň

Za priaznivého počasia a hlavne vo večerných, či nočných hodinách je nezabudnuteľným zážitkom návšteva privátnej hvezdárne s najväčším amatérskym ďalekohľadom na Slovensku.