Máte radi malebnú atmosféru skanzenov? Drevené steny domov, ktoré keď pohladíte, akoby na vás dýchol duch dôb dávno minulých. Akí ľudia spávali v týchto posteliach? Na čo asi mysleli gazdiné, ktoré varili skromný obed na murovaných pieckach? Čo trápilo mužov odchádzajúcich na pole na svitaní vracajúc sa domov za súmraku? Naši predkovia, tajomné príbehy nášho ľudu, dávno zabudnuté generácie.

Mlyn

Dom zemianskej rodiny

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je práve takým miestom, kde počas prechádzky medzi drevenicami takmer počujete veselý smiech detí naháňajúcich sa po dedine, či hašterenie sa manželov potom, čo muž prišiel z krčmy o čosi neskôr a mal už poriadne pod čapicou. Nájdete tu presťahované drevenice z rôznych kútov Liptovského regiónu, najstaršie zachované zemianske sídlo na Liptove, ktorým je kaštieľ z Parížoviec, ale aj pozostatky malebnej Považskej železnice.

Prehliadka vám nezaberie viac ako dve hodiny a návštevu tohto miesta môžete spojiť napríklad s návštevou Vysokých Tatier. Všetky informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete na stránke Liptovské múzeum.

Zemianska kúria

Za mlynom smerom na lesnú železnicu

Miestny obchod a lekáreň

Pohľad na Vysoké Tatry prebúdzajúce sa zo zimného spánku

Foto: archív autorky.