Súľovské skaly sú neobyčajne krásny prírodný úkaz situovaný 10km od mesta Bytča v Súľovských vrchoch. Je to zoskupenie skál s vystupujúcim, členitým reliéfom. Vďaka náučnému chodníku sú vyhľadávanou turistickou lokalitou, preto, ak sa za pekného počasia chcete vyhnúť davom, zvoľte na výlet radšej všedný deň.

Turistický chodník so sedemnástimi zastaveniami informujúcimi o miestnej flóre a faune hravo prejdete do dvoch hodín (s deťmi rátajte tri hodiny) a cestou sa budete môcť pokochať pohľadom na okolitú krajinu hneď z niekoľkých vyhliadok. Je priechodný dookola a záleží len na vás, aký smer túry zvolíte. Osvedčenou býva trasa chodníkom po zelenej značke od parkoviska pri obci Jablonové najskôr strmo hore ku Gotickej bráne. Cestička následne striedavo klesá a opäť stúpa až vás po rebríkoch a oceľových kruhoch privedie hore na najvyšší bod trasy, ktorým je Súľovský hrad.

Dolu budete schádzať opäť po rebríkoch a na rázcestí Lúka pod hradom si môžete vybrať, či budete zostupovať späť k parkovisku pozvoľným širokým chodníkom po červenej turistickej značke, alebo zvolíte zelenú, ktorá je o niečo dlhšia.

Extra tipy:

  1. Na túto turistiku si vyberte suché počasie, inak by sa vám na strmých úsekoch šmýkalo.
  2. Platí tu zákaz vodenia psov. Okrem pádu zvieraťa do rokliny je aj pre dospelého človeka (o deťoch nehovoriac) veľmi nebezpečné balansovať na okraji vyhliadky a snažiť sa prekračovať vôdzky hneď niekoľkých psov naraz. Áno, aj napriek výslovnému zákazu ich tu majitelia bezohľadne berú.
  3. Na strmých zrázoch je ostražitosť naozaj na mieste. Malé deti tu treba držať neustále za ruku.
  4. Za pekného počasia dovidíte až na Vršatec, Javorníky, Kľak, Strážov aj Martinské hole.
  5. V obci Súľov je hneď niekoľko reštauračných zariadení, kde sa môžete po návrate z hradu občerstviť.

foto zdroj: archív autorky