Chcete si na oslavu a príchod Nového roka vziať aj svoje obľúbené zlaté šperky, no ich znečistenie a stratený lesk vás od tohto rozhodnutia odrádzajú? S nami si môžete malé ozdoby tela veľmi jednoducho a rýchlo rozžiariť aj doma. Nepotrebujete na to žiadne špeciálne prípravky, len jednoduché domáce prostriedky.

Inšpirujte sa nasledujúcimi radami.

Vzácne informácie sú ako dobrá prevencia

Kvalitné zlaté šperky sú ušľachtilé, ale časom môžu pôsobiť opotrebovane. Je to úplne normálne, pretože zlato pri nosení stráca lesk. Usadeniny sú spôsobené špinou, prachom, mydlom, krémami, kozmetikou, šupinami kože alebo telesného tuku. To, či zlaté šperky stratia farbu, závisí aj od obsahu zlata v nich: Zlato je mäkký kov, takže šperky sú často tvrdšie a odolnejšie so striebrom alebo meďou.

Nie zlato sa ničí, ale ostatné spomínané kovové komponenty. Reagujú so sírovodíkom vo vzduchu a vytvárajú siričitany, ktoré sú zodpovedné za tmavú farbu. V súlade s tým sa vaše zlaté šperky znehodnotia viac a rýchlejšie, ak je obsah zlata v nich nižší.

4 dôležité pravidlá čistenia zlatých šperkov

Bez ohľadu na to, ako svoje zlaté šperky čistíte, je potrebné mať na pamäti niekoľko všeobecných rád:

  • So zlatými šperkami osadenými drahými kameňmi alebo perlami si nechajte poradiť v dobrom zlatníctve, pretože tieto materiály neznášajú každý čistiaci prostriedok.
  • Pri čistení v domácom prostredí nepoužívajte drsné čistiace prostriedky alebo tvrdé kefy, aby nedošlo k poškriabaniu.
  • Nepoužívajte horúcu alebo dokonca vriacu vodu.
  • Keď si zmyjete zlaté šperky, uzavrite umývadlo zátkou, aby ste zabránili tomu, aby šperky zmizli v odpadovom potrubí.

Prípravky vhodné na domáce čistenie zlatých šperkov

Šperky sú veľmi odolné, no zároveň aj veľmi citlivé. Presne ako naše zuby. Preto môžete aj na ich povrch použiť dobrú zubnú pastu bez drsných prísad. Podobne je na tom aj rozpustená jedlá sóda vo vode a mydlo. Podporiť efekt môžete vyššou teplotou vody, ktorá nesmie byť vriaca. V mnohých prípadoch je súčasťou šperku aj kameň, ktorý by vplyvom teploty alebo silnej chémie mohol prasknúť a stratiť svoj lesk i tvar.

Nakoniec šperk dobre opláchnite vodou a poriadne vysušte i vyleštite kvalitnou handričkou, ideálne z mikrovlákna. Uvidíte, že vaše šperky budú ako znovuzrodené.

(A/PR) Zdroj obrázka: Sofia Zhuravetc/Shutterstock.com