Predstav si svojej najobľúbenejšie topánky. Aké sú? Pohodlné kožené mokasíny, lodičky na tenkom vysokom podpätku, turistické boty, ktoré ťa odnesú na vysoký kopec, z ktorého je výhľad na všetky svetové strany, alebo moderné značkové tenisky, v ktorých si pri behu pripadáš ľahká ako pierko?

Aké topánky najradšej nosí tvoja dobrá priateľka? Podobné tým tvojím, alebo celkom iné? Akú má veľkosť a tvar nohy? Skús si s ňou tie tvoje topánky vymeniť a chvíľku v nich kráčať. Aspoň kilometer. Ako sa v nich cítiš? Ide ti to? Nebodaj sa podkýňaš? Vravíš, že sú ti priveľké? Alebo ťa, naopak, tlačia?

A teraz si úprimne odpovedz: existuje človek, s ktorým by si si rada vymenila topánky? Chcela by si kráčať v jeho šľapajách, žiť jeho životný príbeh? Cítiť sa tak, ako sa cíti on, zápasiť s jeho problémami, o ktorých možno ani netušíš, pretože navonok sa každý tvári, že všetko je oukej? Ak krútiš hlavou, vedz, že pokiaľ si neprešla sedem míľ v topánkach iného človeka, neprináleží ti ho súdiť. Nemáš právo sa vyjadrovať ani k jednej jedinej oblasti jeho povahy, konania či jeho jednotlivých životných krokov. Nerob to. Nepokúšaj sa hodnotiť topánky svojej kamarátky, kolegyne, švagrinej, mamy, dcéry, nevesty či svokry. Nevieš nič o bitke, ktorá sa odohráva vo vnútri tvojho  suseda. Staraj sa o svoje vlastné topánky ako len najlepšie vieš. Čisti ich, krémuj a občas prelešti. To je to najlepšie, čo môžeš urobiť, aby ti slúžili čo najdlhšie. A vieš čo? Pochop ma prosím, ak u teba niekedy zazvoním a budem si chcieť skúšať tvoje topánky. Len preto, aby sa nezabudlo.

Zdroj obrázku: Pixabay.