Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré vie nepríjemne potrápiť najmä od jesene do jari. Prinášame vám niekoľko prírodných rád ako jej predísť, prípadne s ňou zatočiť hneď v začiatku. Uvedené tipy môžete aplikovať aj pri nádche, bolesti hrdla a bežnom prechladnutí. Pri všetkých týchto druhoch ochorenia bezpodmienečne platí niekoľkodňový kľud na lôžku.

  1. Vitamín C. Ihneď nasaďte zvýšené dávky vitamínu C. O tom, aká dávka je bezpečná, vám poradia v lekárni. Spoľahlivým zdrojom vitamínu C je aj citrón. Pridajte ho do čaju a ten pite vlažný po dúškoch. Zvýšte tiež prísun cesnaku. Skvelým zdrojom vitamínu C je aj rakytník.
  2. Zázvorová vzpruha. Ošúpte zázvorový koreň a nakrájajte ho na kocky alebo nastrúhajte. Rovnako ošúpte 1 citrón, nakrájajte dužinu na kocky a v menšom zavaraninovom pohári zmiešajte s pripraveným zázvorom. Zalejte medom a uskladnite v chladničke. Vydrží aj niekoľko dní. V prípade potreby zalejte 1 PL zmesi v šálke prevarenou, minútku odstátou vodou a pite horúce.
  3. Propolisová tinktúra. Dá sa kúpiť na jarmokoch, u včelárov či v lekárni. Do 1dcl teplej vody nakvapkajte pár kvapiek tinktúry. Tá vám zafarbí vodu na bielo. Kloktajte zapálené hrdlo niekoľkokrát denne.
  4. Manuka med a pastilky. Manuka med je síce oveľa drahší, ako bežne stáčaný med, no jeho využitie vďaka silným antibakteriálnym vlastnostiam je jedinečné. Pri bolesti hrdla je vhodné cmúľať manukové pastilky. Samotný med je dobré konzumovať po lyžičkách na posilnenie imunity, ale napríklad aj ako podporné liečivo v prípade pozitívnych testov na helikobaktera.
  5. Oregánový olej. Je to silný bojovník proti vírusom, parazitom a baktériám. Tento olej je vhodný na krátkodobé používanie, pretože pri dlhodobom používaní môže podráždiť tráviaci trakt a narušiť jeho osídlenie dobrými baktériami. Neužívajte ho v prípade, že máte vysoký tlak.

Vyššie uvedené rady nie sú náhradou lekárskej konzultácie. Pri akútnom ochorení navštívte vášho lekára.

Obrázky zdroj: pixabay.com