vak 006Blížia sa pomaly Vianoce a ak už začínate rozmýšľať nad tým, čo darovať svojim deťom, tak možno vás osloví tento návod na zhotovenie vaku na váľanie pre deti. V obchodoch dostať rôzne vaky rôznych farieb, tvarov a materiálov. Ak viete šiť a chcete darovať svojim deťom originálny darček, tak toto by mohlo byť pre vás to pravé. Ak vak ušijete aj z peknej látky, bude súčasťou detskej izby, alebo aj obývačky.

vak 001Čo budete potrebovať: vhodnú látku na poťah (mne sa osvedčila deka z mikroplyšu, pretože je príjemná na dotyk, po opraní si stále drží tvar aj farbu, má okraje už zahnuté a tak máte o toľko menej roboty so šitím, akurát si musíte kúpiť takú, aby vám vyhovoval rozmer, ja som použila 150 x 200cm a po preložení má vak 150 x 100cm ), ďalej budete potrebovať rovnaké množstvo bavlny na obal na guličky, polystyrénové guličky v množstve 250 litrov na náplň, nekonečný zips hrúbky 5mm dĺžky 150cm + 1ks bežec vo farbe deky, 20 cm šatový zips. Materiál vhodný na vaky môžete zakúpiť aj v mojom obchodíku

Ako na to:
vak 002
Popelín preložte na polovicu tak, ako bude rozmer hotového vaku, zošite na dvoch nezošitých stranách, tretiu zatiaľ nechajte otvorenú. Vezmite si kúsok bavlny, najlepšie vo farbe vložky a odstrihnite si ju vo veľkosti presahujúcej asi o 1cm veľkosť zipsu. Priložte tento kúsok na zošitú stranu vložky z lícovej strany, prišpendlite si ho špendlíkmi, nezabudnite si vyznačiť na látke presne dĺžku zipsu od začiatku zatvárania po koncovú skobu. Toto je dôležité, lebo ak necháte väčší otvor, guličky by vám mohli tade vyliezať von. Na šijacom stroji obšite akoby úzky dlhý obdĺžnik široký asi 1cm a dlhý presne na dĺžku zipsu. Najlepšie je, ak hrana vaku pôjde stredom toho obdĺžnika.
vak 003
Teraz opatrne stred toho obdĺžnika rozstrihnite od jedného konca po druhý, ale nezájdite až po koniec, skončite asi 1 cm od konca a tam rozstrihnite látku do trojuholníka, ku rohom obdĺžnika – viď obrázok.
Teraz tú látku celú obráťte dovnútra, vznikne vám otvor, ktorý si najprv prichyťte špendlíkmi, aby ste si vytvorili priestor na vloženie zipsu. Hrany od zošitia musia kopírovať otvor. Teraz si priložte zips a odvnútra ho prišpendlite ku látke. Na šijacom stroji pomocou patky na všívanie zipsov prišite zips ku tkanine.
Teraz máte zips prišitý, otvorte ho, vak otočte lícom dovnútra a zošite poslednú stranu na vaku. Otvorený zips je dôležitý, aby ste mohli vak pretočiť naopak. Rohy dobre povystierajte.

vak1

Teraz máte vak hotový a môžete dovnútra vsypať guličky. Tu vám pomôžem dobrý grif. Stalo sa mi, že sa mi guličky sypali kade-tade, keď som vsypávala guličky priamo z vreca do vaku. Ale spravila som si dobrú pomôcku a už mi to ide omnoho lepšie. Z malej plastovej flaše odrežte vrch aj spodok a nechajte si len rolku ako z toaletného papiera. Najprv si vrece dobre zaviažte a spravte si hore slučku. Otočte vrece hore dnom. Odstrihnite roh vreca na veľkosť rolky, ktorú do otvoru zasuňte asi do polovice, dobre oviňte lepiacou páskou, aby sa rolka nemohla vytiahnuť. Teraz na rolku z druhej strany nastoknite vak a dobre zazipsujte. Vak teraz zaveste na nejaké vyššie miesto – ja vešiam v chodbe na vešiakovú stenu – za tú slučku. A už sa guličky pekne sypú dovnútra. Keď bude vak skoro plný, odpojte diely od seba a vak zazipsujte. Nie je dobré tlačiť guličky až doplna, zle sa potom na vaku sedí.
vak 004
Teraz príde na radu vonkajší poťah. Vezmite si nekonečný zips a nasuňte naň bežec. Deku si preložte na polovicu tak, ako bude veľkosť vaku. Na dlhšiu stranu ideme prišiť zips. Priložte ho ku deke zvnútra zarovno s hranou látky a prišpendlite ho ku látke. Keď prídete na koniec, prebytočný zips odstrihnite. Na šijacom stroji pomocou patky na prišívanie zipsu prišite zips ku deke.
Potom si našpendlite aj druhú stranu zipsu ku deke a prešite na stroji.
vak 005
Vak si otočte lícom hore a teraz zošite bočné strany. Zips prešite tiež, aby ste ho dobre fixovali a bežec nevyšiel von. Ja robievam vaky tak, že nechávam to prehnutie deky priznané, je to zaujímavé. Ale môžete si ich otočiť dovnútra, prešiť, začistiť a prebytočnú látku odstrihnúť. Po zošití bočných strán ešte ozdobne prešijem aj druhú dlhú stranu na vaku, ktorá je vlastne prehnutie deky. Vak je hotový. Už len príjemné vyvaľovanie.