obr4.jpgTieto zaujímavé vianočné gule vyniknú rovnako dobre na stromčeku, v okne i na štedrovečernej tabuli. Ponuka vianočných ozdôb je v súčasnej dobe neobyčajne široká. Ak dávate prednosť vlastnoručne vyrobeným materiálom, môžete použiť tento návod. Všetko záleží od vášho vkusu. Vyberte si zo širokej palety dostupných motúzov či šnúrok a ozdobte s nimi polystyrénovú guľu.

Čo potrebujete: 1 polystyrenová guľa, šnúrka, lepidlo, špendlíky s ozdobnými hlavičkami, zlatá stuha, zlatá niť

obr9.jpg1. Najprv potrite vrchnú tretinu polystyrénovej gule lepidlom. Koniec šnúrky potom sformujte do špirály tak, aby uprostred zostal pokiaľ čo najmenší otvor. Takto pripravený začiatok špirály položte na vrch gule a pripevnite ho špendlíkom. Tento postup vám umožní šnúrku navíjať ďalej bez toho, aby jej začiatok skĺzol.

obr10.jpg2. Pokračujte navíjanie šnúrky, až je pokrytá časť gule potretá lepidlom. V pravidelných rozostupoch pripevňujte šnúrku špendlíkmi. Potom naneste lepidlo na zvyšok gule, ktorý tiež oviňte šnúrkou. Keď je lepidlo dokonale suché, môžete špendlíky ostrániť a nahradiť ich novými, dekoratívnymi. Rozmiestnite ich po celom povrchu gule, avšak nie veľmi husto vedľa seba, aby dobre vynikli.

obr11.jpg3. Zo stuhy uviažte ozdobnú mašľu, do ktorej uzla zabodnite špendlík so zlatou hlavičkou. Potom odstrihnite kus zlatej nite v dĺžke potrebnej na zavesenie gule a zaviažte ju na uzol pod hlavičkou špendlíka. Špendlík namočte opatrne do lepidla a zabodnite ho i s mašľou do vrcholu gule.