Slovenské Vianočné sviatky sú primárne založené na tradíciách. Ak nie sú vám niektoré z nich po chuti a nechcete ich dodržiavať, nerobte to. Môžete ich nahradiť novými. Takými, ktoré si založíte vy sama. Nie každému pripadá zaujímavé dávať pod obrus šupiny z kapra a písať si Luciové lístočky. Niekto uprednostní návštevu zvieracieho útulku a prinesie malým chlpáčom granulky, iný navštívi starkých a starenky v domove dôchodcov a prečíta im nejaký zaujímavý príbeh, ďalší zorganizuje skupinový výlet na Vianočné trhy vo Viedni. To, ako budete tráviť predvianočné dni a čím ich zaplníte, je len a len na vás. Ponúkame vám zopár tipov a budeme sa tešiť, ak nám do komentárov napíšete aké tradície dodržiavate v rodine vy.

  1. Každý rok nová ozdoba. Nemusíte mať dokonalý a perfektne zladený Vianočný stromček. Oveľa krajší je stromček zdobený od srdca. Ak rok čo rok vymetáte Vianočné trhy vždy v inom meste, kúpte si všade jednu novú ozdobu. Vždy, keď ju budete vešať na stromček, pocítite pri srdiečku hrejivú spomienku na deň, kedy ste ju kupovali. Spomeniete si s kým ste trhy navštívili a čo ste na nich zažili. Tá chvíľa zrazu bude voňať ako vanilka, škorica, trdelník či Vianočný punč a stavím sa, že sa usmejete, keď začujete odniekiaľ znieť vzdialenú Tichú noc. Hoci aj po tridsiatykrát. Tá chvíľa sa zmení na nezabudnuteľnú a originálnu. Čo ozdoba, to spomienka uložená hlboko vo vašom srdci. Tip naviac: Kúpte každý rok o jednu ozdobu naviac a vždy ju darujte niektorej zo svojich priateliek.  Aj ona bude mať spomienku. Spomienku, v ktorej bude mať na stromčeku vás.
  2. Skúšajte nové druhy Vianočného pečiva. Perníčky, linecké, medvedie labky… Aj vy pečiete presne tie isté koláčiky čo vaša mama? Skúste byť invenčná a pridávať k nim nové druhy pečiva. Každý rok otestujte jeden nový recept a vytvorte si tak vlastný zoznam. Tip naviac: Vyskúšajte nejaký recept zo Škandinávie. Oni to s tým Vianočným pečením naozaj vedia.
  3. Dovoľte deťom prebrať velenie. Nechajte deti podieľať sa na Vianočných prípravách. Už aj malé deti si môžu samé vyzdobiť izbičku. Trošku staršie deti nech zdobia stromček. Nebude ako z časopisu, ale bude plný lásky a iskričiek v očiach. To isté platí o medovníčkoch. Dajte každému várku voňavých perníčkov, cukrárske ozdoby, bielkovú polevu a voľný priebeh ich fantázii. Tip naviac: Pri počúvaní stokrát obohratých kolied ide práca od ruky jedna radosť.
  4. Stretnite sa s priateľkami. Všetky žienky majú pred Vianocami plné ruky práce. A to je presne tá chvíľa, kedy si treba urobiť čas aj na seba, ak sa nechceme všetky dovedna zblázniť. Doprajte si niektorý večer voľno a stretnite sa s kámoškami na spoločnej večeri v reštaurácii. Poriadne sa chichocte. Uvidíte, ako z vás odpadne všetok predvianočný zhon a stres. Tip naviac: Ak pred večerou stihnete ešte aj spoločné wellnessko, budete ako znovuzrodená.
  5. Nájdite si čas na ušľachtilý čin. Vždy niekto čaká na našu pozornosť, na náš čas a lásku. Urobte každý rok pred Vianocami nejaký dobrý skutok naviac a zapojte do tejto aktivity aj deti. Ak vás nič nenapadá, kontaktujte miestne dobrovoľnícke centrum a ponúknite im pomocnú ruku. Tip naviac: Ak chcete niekomu pred sviatkami vypomôcť finančnou čiastkou, urobte to anonymne. A nezabudnite: nie ten, kto rozdáva z prebytku je hrdina. Naozaj šľachetný je ten, kto sa vie podeliť aj s málom.

A napokon nezabudnite byť prítomná. Nech si vaše deti nepamätajú večne uponáhľanú a zamračenú mamu. Veď Vianoce majú byť sviatkami pokoja. Čo ste už do Štedrého dňa nestihli, to pustite z hlavy. Smejte sa a rozdávajte radosť ľuďom, ktorí vám boli zoslaní do života ako dar. Toto nech je vaša tajná tradícia, sľub, ktorý uzavriete sama so sebou.

obrázky zdroj: pixabay.com