pict2874O babyvaku už určite veľa z vás počulo. Neraz stretávate v meste mamičky, ktoré si hrdo nesú svoje detičky v babyvakoch a rozmýšľate, že možno aj vy raz budete také niečo pri svojom bábätku používať. Poviem vám z vlastnej skúsenosti, že je to fantastická vec. Ja som si ho zaobstarala asi vo veku 3 mesiacov bábätka, pretože vtedy si začal viac vyžadovať moju tesnú blízkosť a tak sa stal babyvak súčasťou našich prechádzok, alebo aj pri mojom bežnom žití vrámci domu. Bábätko bolo vo vaku spokojné, častokrát veru aj zaspal a potom som ho aj s vakom preniesla do postieľky, kde spinkal. Zhotoviť babyvak už nie je taký problém, dokonca som našla aj originál návod, ako si ho môžete zhotoviť aj doma. Originál návodu nájdete na tejto adrese.

Čo budete potrebovať: V prvom rade si zaobstarajte materiál. Budete potrebovať aspoň 2,3m látky na základňu vaku. Nevyberajte si príliš ťažkú ale ani príliš jemnú látku. Chcete mať istotu, že bude dostatočne pevná. Na podšívku budete potrebovať ďalších 1,4m látky. Ďalej budete potrebovať krúžky, priemer asi 10cm. Najlepšie ak by boli kovové, ale môžu byť aj plastové resp. drevené.

Ako na to: V prvom rade operte všetky látky predtým, ako začnete strihať a šiť. Látku si ožehlite. Rozhodnite si, aký široký vak chcete mať. Uprednostňujem 80 cm, ale môžete dať samozrejme viac alebo menej (pre bezpečnosť sa neodporúča spraviť užší ako 60cm.)

pict39081

Preložte dovnútra rohy podšívky, ktorá pôjde naprieč vaku.
pict39101

Rozhodnite sa, kde chcete, aby začínala podšívka. Ja som umiestnila moju 50cm od vrchu na strane, kde pôjdu krúžky. Umiestnite podšívku na vrch hlavnej látky lícom k sebe.
pict39131

Prišpendlite ju na mieste, aby sa neposúvala a zošite dokopy obe dlhé strany, pridržiavajúc podšívku o hlavnú látku, všetky rohyzačistite. Tu môžete vidieť, ako som obendlovala rohy. Ak nemáte endlovačku, použite cik-cak vzor.
pict39221

Obráťte hotový vak naopak, aby bola podšívka na vrchu.
pict39251

Jemne otočte a stlačte švy asi 1cm a prešite znovu dovnútra dlhé strany, aby to vyzeralo takto, keď to bude hotové.
pict39311

Prišite podšívku na miesto na oboch koncoch naprieč vaku. Takisto nezabudnite ukončiť oba konce hlavnej látky. Teraz je čas prišiť krúžky. Je viac možností, ako spraviť preklad. Ja som si zvolila jednoduchú a nekomplikovanú cestu. Preložte obe strany do stredu.
pict39321pict39331

Preložte ešte raz a ešte raz.
pict39391

Cez látku prevlečte oba krúžky a preložte.
sling2pins

Zachyťte si látku špendlíkmi a pevne prešite na šijacom stroji.
sling2crisscross

Kvôli bezpečnosti som ja prešila látku do kríža.
pict3990

Navlečte druhý koniec látky cez krúžky a váš baby vak je hotový!