ziar1Bývam síce na Liptove už 11 rokov, ale až tento rok som sa s rodinou dostala do najnavštevovanejšej doliny na Liptove. A prechádzka bola veľmi vydarená a nesklamala.

Trasa: Žiarska dolina sa nachádza v južnom podhorí Západných Tatier a patrí k ich najkrajším a najnavštevovanejším dolinám. Jej štart začína v obci Smrečany, časti Liptovského Mikuláša a je vhodným východiskovým bodom na turistiku do Západných Tatier. Cez dolinu preteká potok Smrečianka, nachádza sa tu bohatá flóra a fauna. Na rázcestí sa môžete rozhodnúť, či pôjdete lesným chodníčkom alebo po asfaltovej ceste. Trasa trvá približne rovnako, 1 1/2 hodiny voľným tempom. My sme išli ku Žiarskej chate lesným chodníčkom a späť po asfaltovej ceste.
ziar2
Zážitky:
Momentálne je Žiarska dolina hodne navštevovaná aj kvôli lavíne, ktorá padla v doline túto zimu a narobila obrovskú spúšť. “Zvalcovala” všetko, čo jej stálo v ceste. Asi 15 minút pred koncom trasy sa nám zrazu hora rozostúpila a videli sme celú tú kalamitu. Bolo to neskutočné, čo dokáže narobiť prírodný živel. Pohľad na okolité končiare vrcholov Baranec, Tri kopy, Baníkov, Príslop a ostatné bol však krásny a zase sa potvrdilo, že máme nádherné bohatstvo v takýchto krásnych oblastiach.
DSCF2814
ziar3Pri ceste naspäť sa môžete zastaviť na salaši v Smrečanoch, kde si môžete pochutnať na typických bryndzových haluškách so žinčicou.