Aj vy deň čo deň dokola počúvate ono dobre známe: “Mamí, ocí, kúpite mi psíka? Prosííííím. Alebo aspoň mačičku. Tak dobre, bude mi stačiť aj zajačik. Prosííííím.” Vravíte, že zatiaľ spoľahlivo odolávate? Zadržte a skúste prehodnotiť, či by ste si domáceho maznáčika predsa len nezadovážili. Povieme vám prečo.

Domáce zvieratká majú pozitívny vplyv na sociálne správanie detí. Oveľa ľahšie nadväzujú kontakty, dokážu sa ľahšie prihovoriť a na otázky dospelým odpovedajú menej zdržanlivo a s vyšším sebavedomým.

  1. Deťom, ktoré prechádzajú náročným obdobím, akým je rozvod rodičov, ochorenie, sťahovanie, strata kamaráta, či zmena kolektívu, sa na nejaké obdobie takmer s určitosťou zhorší prospech. Ak však majú domáce zvieratko, aj ťažké problémy zdolajú oveľa ľahšie.
  2. Deti, najmä dievčatá, ktoré majú psa, sú spravidla sebavedomejšie.
  3. Malí majitelia zvieratiek majú väčšinou lepšiu imunitu a sú menej náchylní na vznik alergií a astmy.
  4. Vlastniť zvieratko deťom pomáha vybudovať si zmysel pre zodpovednosť a empatiu. Denne musia zvieratká kŕmiť a čistiť im toaletu či klietku.
  5. Štúdie ukazujú, že deti, ktoré majú za priateľov malých chlpáčov, sa ľahšie a lepšie učia. Mnohé deti napríklad doma čítajú nahlas svojim psíkom z knižky a postupne tak prekonajú zábrany čítať texty na vyučovacích hodinách.
  6. Zvieratká zlepšujú náladu. Deti sa pri pohľade na ich šibalstvá zasmejú a v štvornohých miláčikoch majú tiež dôverníka a najlepšieho priateľa, čo im pomáha odbúrať stres a úzkosť.
  7. Domáce zvieratká dokážu zomknúť rodinu. Nie nadarmo sa hovorí: “Domov je tam, kde je mačka.” Spoločné venčenie psíka môže mať tiež za výsledok harmonické rodinné puto a dokáže zabezpečiť pohyb jednotlivých členov rodiny na zdravom vzduchu.
  8. Hladkanie zvieratka znižuje krvný tlak, upokojuje a navodzuje pocit rodinnej pohody a pohodlia. Deti vďaka zvieratkám nepoznajú pocit osamelosti a naopak, majú často dobrú náladu.
  9. Prítomnosť domáceho zvieraťa učí deti sledovať kolobeh života. Ak prídu do rodiny šteniatka, či mačiatka, deti vidia zázrak a dar života. Na druhej strane, odchod domáceho miláčika deti dokáže do istej miery pripraviť na ďalšie ťažké životné udalosti.
  10. Je to jednoducho zábava :-)

Obrázky zdroj: Pexels.com