“Musíš mi niečo sľúbiť. Sľúb mi, že nikdy nestratíš svoju bezstarostnosť. Že nikdy neprestaneš byť tak trochu dieťaťom. Že sa nikdy nezmeníš.” 

Leto je ideálnym ročným obdobím na to, aby sme sa zabávali, bláznivo sa smiali a vystrájali tak trochu ako malé deti. Dajte voľný priebeh pozitívnym vibráciám, okoreňte dlhé letné dni, dajte do toho šťavu a zažite niečo bláznivé. Zhoďte z pliec ťarchu všedných dní a na chvíľu sa uvoľnite. Telo, myseľ aj dušu. Poradíme vám ako.

 1. Škatuľka dobrej nálady. Pripravte si peknú, ozdobnú škatuľku do ktorej vložíte všetko, čo vám ihneď prinesie dobrú náladu: smiešne fotky, vtipné knihy, CD s divokou hudbou, obľúbené vône aroma olejčekov, sviečky, recepty na obľúbené jedlá, citáty, filmy. Nakuknite do nej vždy, keď vaša duša bude potrebovať rozveselenie.
 2. Dobrú noc. Choďte spať skôr, ako zvyčajne a doprajte si aspoň 7 hodín spánku. Uvidíte, ako vás to nakopne do ďalších dní.
 3. Zdriemnite si. Neuveríte, koľko energie vám dodá aj také pätnásťminútové zdriemnutie. Raz darmo, južanské národy dobre vedia načo im je siesta. Krátky obedný spánok je okrem iného aj dobrý na srdce.
 4. Digi detox. Strávte celý jeden deň, rozumej 24 hodín, bez mobilu, počítača, tabletu, televízie. Spomeňte si na všetky tie veci, ktoré ste robili ako dieťa, keď neboli počítače a smartfóny.
 5. Smejte sa nahlas. Pozrite si niečo smiešne a bláznivé a potom sa na tom poriadne “rehocte”.
 6. Jedzte rozumne. V lete úplne vynechajte ťažké jedlá a nahraďte ich ľahkými zeleninovými šalátmi. Na raňajky si doprajte napríklad ovocný šalát, či smoothie. Urobte si “nice cream”, čo je raw, alebo vegánska náhrada zrmzliny. Hoďte do mixéru: zamrznuté kúsky banánu, 2-3 datle, lyžičku nepraženého kakaového prášku, orechové maslo a rastlinné mlieko. Rozmixujte dohladka.
 7. Koncert pod holým nebom. Alebo rovno hudobný festival, či letné kino. Zažite čo najviac letných večerov vonku.
 8. Píšte. Založte si zošit a robte si poznámky. Či už pôjde o denník, alebo knihu citátov, prípadne si prepíšte krátke pasáže z kníh, ktoré vás oslovia. Alebo napíšte každý týždeň jeden list niekomu, komu chcete niečo povedať. Môžete ho odoslať, ale aj nemusíte.
 9. Sledujte západ slnka. Normálne gýčovo sa posaďte na lúku, balkón, na drink v meste, či na pláž a sledujte večerné slnko až kým úplne nezapadne.
 10. Dodržiavajte pitný režim. Ráno začnite deň pohárom vody s citrónom a počas dňa dopĺňajte pravidelne tekutiny. Najlepšia je čistá voda. Ak pijete minerálne vody, nezabudnite ich striedať.
 11. Zabehnite si rannú rutinu. Letnú rannú rutinu. Rituál. Jednoducho robte každé ráno niečo, na čo sa budete tešiť už od večera. Môže ísť o 10-minútovú meditáciu, cvičenie Pozdrav slnku, každodenné čítanie z knihy a popíjajte pritom kávu, ktorú si začnete pripravovať iným spôsobom. Skvelým tipom je tiež hneď ráno si spísať plán činnosti na celý deň. Rozdeľte si list papiera na dve polovice. Na jednu napíšte pracovné ciele dňa, na druhú súkromné.
 12. Skáčte po posteli. Alebo skáčte cez švihadlo. Bicyklujte sa len tak, bezcieľne, zastavte sa na zmrzku, dajte si v peknej kaviarni sama kávu a tvárte sa ako femme fatale.
 13. Choďte na dovolenku. Ak aj nemáte ísť s kým, choďte sama. Ak máte rodinu a nechcete od nej odchádzať na dlhšie, choďte aspoň na víkendovú babskú jazdu.
 14. Vyberte sa do prírody. Dajte si beh cez les, túru, či cyklo túru.
 15. Rozdávajte lásku. Buďte milá k ľuďom vo svojom okolí, ale aj k sebe. Veľa sa usmievajte, hoci aj na cudzích ľudí. Buďte esenciou leta :-)

Obrázky zdroj: pixabay.com