Každé ráno cez pracovný týždeň mi budík zazvoní o 5,30h. Vypijem pohár vody pripravený od večera na nočnom stolíku, vstanem, idem na toaletu, vyčistím si zuby, vypijem šálku zeleného čaju, osprchujem sa, 5-10 minút si zacvičím, prečítam si niečo inšpirujúce, až potom začnem chystať deťom raňajky, desiate do školy a tak ďalej. Toto je môj denný rituál. Ten víkendový vyzerá obdobne, no začína o hodinu neskôr. Vás, ktorí čítate tento článok, síce nepoznám, no viem, že aj váš deň sa skladá z množstva drobných rituálov.

Denné činnosti, akými sú umývanie zubov, sprchovanie, fénovanie vlasov, líčenie, pitie kávy atď, ktorým nevenujeme pozornosť a robíme ich automaticky, nazývame nevedomé rituály. Dávajú našim dňom štruktúru, bez nich by pôsobili dezorganizovane, neisto a chaoticky. Časom sa z nich môže stať únavná rutina. Našťastie existujú ešte aj vedomé rituály, ktoré vnášajú do našich dní úplne iný rozmer a obohatia ich. A tak môžete bezmyšlienkovité ranné pitie čaju spojiť s počúvaním príjemnej relaxačnej hudby, cvičenie s predstavou, že tých ranných 10 minút venujete sebe a svojmu zdraviu a podobne. Aké sú vôbec výhody pravidelne sa opakujúcich rituálov?

Rituál mení obyčajné na výnimočné

Videli ste niekedy vo filme, alebo možno aj naživo, ako Japonci obradne pijú čaj? Sú žiarivým príkladom toho, ako sa bežný denný rituál môže zmeniť na hlboký, vyžarujúci takmer nadpozemský pokoj? Nechajme sa nimi inšpirovať, ako sa v živote na chvíľu zastaviť, precítiť pokoj, ticho, prítomný okamih, vďačnosť a napojiť sa na svoj vnútorný hlas, kreativitu a inšpiráciu. Ak ste skôr kávičkári, je len na vás, či kávu vypijete horúcu kdesi medzi obliekaním pančušiek a výberom náušníc  ladiacich k blúzke, alebo vstanete o pár minút skôr a pekne si svoju kávičku nastajlujete do obľúbenej šálky a vychutnáte si každý jeden dúšok. Čoskoro si uvedomíte, že si nevychutnávate po dúškoch len kávu, ale aj samotný život.

Rituály nám prinášajú pocit istoty a rovnováhy

Či sa už považujete za spirituálnu bytosť, či nie, rituály v každom z nás budujú štruktúru a rovnováhu. Nie sme totiž stavaní na to, aby sme žili život neustáleho kolísania, nerovnováhy a nestability. Práve preto sa naše dni skladajú z drobných návykov a tie nám pomáhajú dať im rámec a pretaviť tak životný chaos okolo nás na poriadok v nás.

Rituály upevňujú väzbu medzi nami a našimi blízkymi

Deň je dobré začať aktivitou, ktorá nás nabíja energiou a večer ukončiť deň takou, ktorá nás upokojí a naladí na spánok. Energizujúce aktivity predstavuje cvičenie, spomínané pitie zeleného čaju, či písanie štruktúry denného plánu pracovného aj súkromného, Medzi uzemňujúce aktivity patrí meditácia, pitie bylinkového čaju, modlitba, či spoločná večera s rodinou. Ak budeme tieto činnosti vykonávať opakovane deň čo deň, naplníme tak naše dni láskou a autenticitou.

Rituály nám pomáhajú budovať sebalásku

Je pomerne náročné vtesnať rituály do hektických dní plných povinností, a práve preto by sme im mali dať priestor. Napustiť si večer po práci vaňu plnú voňavej peny do kúpeľa, zapáliť sviečku pri sledovaní televízie, zdriemnuť si. Stretnúť sa napríklad každý štvrtok večer s priateľkami môže byť taktiež skvelým týždenným rituálom.

Vďaka rituálom si užívame aj cestu, nielen cieľ

Ak si už ani nepamätáte, kedy ste naposledy privoňali k ružiam, je to preto, že z vašich denných rituálov sa stali obyčajné prázdne gestá vykonávané bezmyšlienkovito, ako na autopilota. Vedomé rituály nám, naopak, pomáhajú prepojiť povinnosti s činnosťami, ktoré milujeme.

Rituály zlepšujú kreativitu

Stehpen King vždy napísal 10 strán za deň, ani o stranu menej, ani viac. Veril, že pomaly ďalej zájde.

Mark Zuckerberg si každé ráno oblečie rovnaké tričko, aby nemárnil čas a energiu výberom oblečenia.

Zakladateľ Twiteru, Jack Dorsey vstáva každé ráno o 5,30h. Najskôr medituje, potom si ide 10 km zabehať.

Rituály slávnym ľuďom, nech sú hocijako bláznivé, ako napríklad v prípade Igora Stravinského, ktorý musel vždy predtým, ako začal tvoriť, urobiť stojku na hlave, aby si vyprázdnil myseľ, pomáhajú naštartovať kreativitu. Môžeme si z nich brať príklad .-)

Ukazujú nám, že nemusíme byť ich otrokmi

Naše rituály sa môžu časom meniť. Nech sú nám pomocníkmi na našej životnej ceste, no nezmenia sa na okovy, ktoré nás k niečomu pripútavajú. S vekom ich budeme pravdepodobne meniť, rozvíjať, vylepšovať a to je v poriadku. Nič v živote nie je nemenné a všetko podlieha času a zmene. A naše rituály tiež.

Tipy na vaše každodenné rituály

TOP 3. Každé ráno si stanovte 3 veci, ktoré dajú tomuto dňu akýsi rámec. Čo konkrétne chcete dnes urobiť? Čo chcete dokončiť?  Nechoďte spať kým tieto tri veci neukončíte.

Hýbte sa. Každý deň sa aspoň trochu, alebo aj poriadne, zapoťte. Nech neprejde ani jeden váš deň bez cvičenia.

Jedzte na úrovni. Každý večer prestrite stôl vrátane ozdobných servítkov. Zapáľte sviečku a jedzte svoju každodennú večeru sviatočne.

Založte si denník vďačnosti. Odložte ho na nočný stolík a každý večer tesne pred spaním doň zapíšte 3 veci, za ktoré ste v ten deň vďačné.

Vstávajte každý deň rovnako. Nastavte si budík každý deň na tú istú hodinu, bez ohľadu na to, či je víkend alebo pracovný deň.

Choďte si zabehať. Určite si dni, v ktoré si pôjdete zabehať a tento režim dodržiavajte.

Káva v kuchynke. Poznáte to. Po obednej pauze sa kolegovia po jednom, po dvoch trúsia do kuchynky na kávu. Dohodnite sa, že káva sa bude robiť každý deň napríklad o 13h a vy už budete vedieť, že sa na tento čas môžete každý deň tešiť.

Aké sú vaše malé denné rituály?

Obrázky zdroj: Pexels.com