Doprajete si občas popoludnie pre seba a zájdete si ku kaderníčke, na kozmetiku či pedikúru? Alebo si raz za čas vezmete voľno od rodinných povinností pokojne aj na celý víkend? Buďte v pohode a nič si nevyčítajte. Pretože spokojná, oddýchnutá mama dá svojej rodine viac lásky a energie ako mama unavená a vyžmýkaná ako citrón. Mať čas pre seba neznamená, že ste sebecká a preto si starostlivosť o vlastnú osobu rozhodne nesmiete vyčítať. Naopak, je potrebné nádoby, z ktorých čerpáte energiu, starostlivo dopĺňať. Ak si myslíte, že by ste mali venovať každú sekundu svojho voľného času len rodine, veľmi sa mýlite. Ak si myslíte, že behať neustále “s handrou” po dome, zatiaľ čo vaše fyzické telo sa pomaličky vypína, je správne, zasa sa mýlite. Ak si myslíte, že ste sa narodili preto, aby ste len rozvážali svoje deti na krúžky, no sama si nemáte čas ani umyť vlasy, opäť nemáte pravdu.

Myslíte si, že sa lepšie postaráte o svoje deti, lepšie navaríte, či budete lepšou manželkou ak budete vystresovaná a unavená, alebo keď budete oddýchnutá, zdravá a spokojná? Odpoveď je jednoznačná, no napriek tomu stovky a tisícky žien majú pocit, že ak si zájdu napríklad na manikúru, či s priateľkami do kina, stávajú sa z nich automaticky zlé matky a manželky. Ako si teda nájsť v každodennom zhone chvíľočku na doplnenie zásob energie bez pocitu viny?

  1. Prestaňte sa pozerať na starostlivosť o seba ako na niečo sebecké. Ak zmeníte optiku, uvidíte, že vôbec nie ste sebecká, ale ste múdra žena ktorá vie, kde sú jej hranice a v ktorom bode sa potrebuje zastaviť a dobiť baterky. Pozná seba, pozná svet a koná rozvážne a rozumne s ohľadom na seba aj svoje okolie.
  2. Prestaňte popieranie svojich potrieb považovať za nutné. Nepovažujte sa za mučeníčku, ktorá zbiera medaily za počet “odpracovaných” hodín v domácnosti.
  3. Nastavte si hranice. Nie je reálne povedať každému na všetko áno. Naučte sa hovoriť NIE. Nemusíte vykladať a nakladať umývačku riadu len vy, skladať prádlo len vy, vysávať len vy, variť len vy. Zapojte do starostlivosti o domácnosť aj staršie deti a manžel tiež určite rád za vás občas  zaskočí. Ak si to môžete dovoliť, najmite si z času na čas k deťom opatrovateľku a pomocnú silu na upratovanie. Ak budete všetko doma robiť len vy, vaše deti si budú myslieť, že práve taký model matky je správny a prenesú si ho skreslený do svojej vlastnej rodiny, za čo sa vám vaša budúca nevesta, či dcéra, rozhodne nepoďakuje.
  4. Neutápajte sa v pocitoch viny. Ak si niečo zo svojho konania vyčítate, ospravedlňte sa dotyčnej osobe a nechajte to ísť. Ak sa pohybujete v prostredí, kde vás ostatní manipulujú výčitkami, musíte to zmeniť. Nik nemá právo vyvolávať vo vás výčitky. Všetko je o správnej komunikácii. A na rada vášho okolia, že mama má sedieť len doma pri deťoch, nereagujte. Nik nevie lepšie, čo potrebujete. Viete to len vy.
  5. Buďte sama sebe verná. Ak ste oddaná deťom a širokej rodine, prečo by ste nemali byť oddaná aj sama sebe? Ak nadobúdate pocit, že druhí ľudia sú dôležitejší ako vy sama, je čas zmeniť to. Aj vy máte svoju hodnotu. Počuli ste už o tom, že ľudia, ktorí najviac slúžia iným sú o to viac obklopení sebeckými ľuďmi? Myslíte si, že je to len náhoda? Rozhodne nie. Submisívni ľudia majú radi pocit, keď sa cítia potrební a sebeckí ľudia to radi zneužívajú vo svoj prospech.

Obrázok zdroj: pixabay.com