Vianoce sú nádherné sviatky. Všetky tie farebné svetielka, ozdoby, úhľadne zabalené darčeky v lesklom papieri, voňavý punč, medovníky a iné chutné vianočné koláčiky, rozosmiate detské očká, koledy a iskierka v oku mladých i starých. A potom sú tu večierky, benefície, pozvania na párty a rôzne posedenia pod jedličkou. Musíte ísť na všetky? Musíte stihnúť umyť všetky okná a utrieť každé zrniečko prachu, alebo prídu Vianoce aj bez toho? Ak chcete sedieť za štedrovečerným stolom ako jedna zničená, unavená matka, prosím. No ak si chcete sviatky užiť a vychutnať, skúste občas povedať aj nie.

Čomu povedať NIE:

Prejedaniu sa. Nemusíte vyhovieť každej sesternici, tete, babke, svokre. Nie ste predsa kontajner. Normálne ďalší tanier, ktorý vám strčia do tváre, s úctou odmietnite. “Vyzerá to úžasne a verím, že to aj rovnako chutí, no tentoraz sa mi už ďalšia porcia nezmestí. Nabudúce určite ochutnám.”

Šialenej nákupnej horúčke. Pamätáte si, čo ste dostali pod stromček pred rokom? Potrebovali ste to? Využili ste ten dar za uplynulý rok nejak? Alebo už ani neviete, do ktorej skrinky ste ho založili? Tak sa netrápte a ani tento rok to s darčekmi nepreháňajte. Vianoce nie sú o záplave darčekov a o tom, aby nákupné centrá trhli minuloročné čísla. Vianoce sú o zdieľaní, hodnotách, rodine a priateľstve. Vianoce sú o tom byť pre niekoho darom. Takže áno, odignorujte aj maximalistické výpredaje typu Black Friday a podobne.

Červeným číslam. Vianoce si užite ako najlepšie viete, ale len do výšky vášho bankového konta. Nezadlžujte sa kvôli darčekom. Január je chladný a veľmi dlhý mesiac. Lepšie sa vám pôjde cez mrazivé dni ak si budete môcť dovoliť zaplatiť letnú dovolenku hneď začiatkom roka a nie splácať do leta nezmyselnú nádielku vianočných darčekov, čo myslíte?

Opäť raz novej výzdobe. Nepotrebujete rok čo rok meniť vianočnú výzdobu v celom dome. Je to zbytočné míňanie peňazí a zhromažďovanie vecí, ktoré aj tak pobývajú väčšinu roka v pivnici. Rovnakú službu vám urobia aj vaše súčasné dekorácie z minulých rokov. Ak predsa len túžite po malej drobnosti, kúpte si jednu novú dekoráciu na vianočných trhoch od miestnych predajcov.

Novým projektom. Koniec novembra a december nie sú zrovna mesiace vhodné na začínanie nových pracovných projektov. Ak môžete, odložte ich na január. V opačnom prípade sa budete pred Vianocami cítiť pod tlakom. December tiež nie je ideálny čas na zmenu zamestnania.

Vyvarujte sa tiež pred sviatkami a počas nich nasledujúcich zabíjačov dobrej nálady: dokonalosť, porovnávanie sa, doťahovanie sa, preťaženosť, výčitky, scény akéhokoľvek druhu.

Čomu povedať ÁNO:

Pestrej strave a spánku. Nutrične vyvážený jedálniček a dostatok spánku je presne to, čo v predvianočnom hektickom a chrípkovom období potrebujete ak nechcete, aby si na vás v januári počkalo vyčerpanie a chrípka. Myslieť na seba a neísť na doraz je v tomto období najdôležitejšie.

Vianočným trhom. S rodinou, s priateľmi pod maxistromom niekde na námestí, s punčom do ktorého vám napadajú prvé snehové vločky a s mastnou lokšou na papierovej tácke. Presne to pred Vianocami potrebujete :-)

Prechádzke v snehových závejoch. Vianoce ľudí síce spájajú, no sú tiež obdobím bilancovania a uzatvárania odchádzajúceho roka. Doprajte si tichú prechádzku zasneženou krajinou počas ktorej, aj keď pôjdete dvaja, budete aspoň určitý úsek cesty mlčať. Pretože ticho pozná všetky odpovede.

A čomu ešte bude dobré povedať pred Vianocami áno:

  • vianočným pyžamám
  • vianočným koláčikom počas celého decembra, pretože na vianoce už predsa nikomu nechutia
  • vianočným filmom (tak schválne, koľkokrát ste už videli film Láska nebeská?)
  • vareniu kapustnice pre ľudí bez domova
  • ručne robeným vianočným darčekom
  • stretnutiam s blízkymi

Nie je potrebné odpovedať na každú pozvánku, či žiadosť klaldneAk len slepo na všetko v predvianočnom zhone prikývnete, ohrozíte svoje zdravie, čas strávený so svojou rodinou, radosť a Boží pokoj, ktorý si k Vianociam všetci tak urputne prajeme.  Ak však dokážete niektoré činnosti pred Vianocami odmietnuť, či už ide o šialené pobehovanie po nákupných centrách alebo pečenie desiatich druhov pečiva, nadobudnete nielen viac času vychutnať si čaro Vianoc, ale aj radosť, pokoj a lásku.

Obrázky zdroj: Pexels.com