Stáva sa vám niekedy, že nestihnete spotrebovať všetko, čo máte v chladničke a jedlo tak zbytočne končí v koši? V domácnostiach, kde starostlivé plánovanie nákupov nepomáha, prichádza na rad vákuovačka alebo zváračka na fóliu. Potraviny uchováva čerstvé aj niekoľko týždňov a vy si tak s pokojným svedomím môžete nakúpiť do zásoby.

Šetrite priestor v chladničke aj svoje peniaze

Ak je pre vás bežné zásobiť sa potravinami, potom vákuovačku oceníte nielen preto, že uchová potraviny 3-5x dlhšie čerstvé, ale aj z radu ďalších dôvodov. Tým, že odsaje z vrecka všetok vzduch, efektívne šetríte miesto v chladničke alebo mrazničke. A pretože sa radikálne zníži množstvo jedla ktoré by ste inak pokazené vyhodili, spoznáte to aj na vašich pravidelných výdajoch.

Ako vákuovačka funguje?

Vákuovačka, ako názov napovedá, uchováva potraviny čerstvé vďaka vákuu. V prostredí bez prítomnosti vzduchu nedochádza k množeniu mikroorganizmov a potraviny tak zostávajú v pôvodnom stave bez straty chuti, a dokonca aj živín. K vákuovačke si môžete zaobstarať špeciálne zatavovacie vrecká alebo krabičky či dózy, ktoré sú na odsávanie vzduchu vybavené ventilom. Na cestách ale oceníte možnosť zataviť napríklad desiatu do celkom bežného plastového vrecka.

S automatickou vákuovačkou neprehlúpite

Už dopredu viete, že vákuovačku využijete len príležitostne? V tom prípade nemá zmysel investovať do drahšej automatickej vákuovačky a radšej siahnite po ručnom variante. Jednoducho sa s ňou manipuluje a hlavnú časť práce zastane s prehľadom. Na druhej strane vám práca s automatickou vákuovačkou pôjde omnoho rýchlejšie od ruky a určite vás poteší, že býva vybavená aj ďalšími funkciami, ako je zváranie vreciek alebo napríklad odnímateľná kuchynská váha. Z tohto dôvodu ale počítajte s tým, že pre ňu budete musieť na kuchynskej linke nájsť dostatok miesta.

Technické parametre, ktoré by ste mali poznať

Ani pri výbere vákuovačky sa nevyhnete skúmaniu technických parametrov, ktoré rozhodujú o tom, ako dobre sa s ňou bude pracovať. Hodnota príkonu a výkonu ovplyvňuje rýchlosť, akou vákuovačka zvládne odsať vzduch a zataviť potravinu. Výkonnejšie vákuovačky sú potrebné najmä v špecializovaných podnikoch, zatiaľ čo v bežných domácnostiach si vystačíte s nižším príkonom.

Podtlak, ktorý je vákuovačka schopná vytvoriť, ovplyvňuje, koľko vzduchu zostane vo vrecku. Nie vždy je ale ideálnym riešením vákuovačka s čo najvyšším podtlakom. Pri vákuovaní krehkých potravín by totiž mohlo dôjsť k ich rozdrteniu. Najčastejšie sa stretnete s tým, že sa udáva hodnota podtlaku pohybuje okolo 0,7-0,8 baru. Ak si nie ste istí tým, aký podtlak bude pre vaše účely najvhodnejší, zvážte kúpu vákuovačky, pri ktorej možno túto hodnotu regulovať.

Detaily, ktoré vám uľahčia prácu

Súčasťou drahších a modernejších vákuovačiek sú mnohé vychytávky, ktoré pri pravidelnom používaní iste oceníte. Pri skladovaní mäkkého ovocia alebo tekutých polievok a omáčok využijete funkciu mäkkého odsávania. Pokiaľ vákuovačka zvládne zataviť vrecko, v ktorom potraviny uchovávate, spravidla máte na výber z niekoľkých typov zvarov, z ktorých sa každý hodí pre zatavenie potraviny o inej konzistencii. Práca s vákuovačkou sa vám značne zjednoduší a sprehľadní, ak bude vybavená displejom a rôznymi indikátormi, ktoré vám umožnia kontrolovať celý proces a ovládať prístroj v rôznych stupňoch vákuovania.
Myslíte si, že by vákuovačka našla využitie aj u vás doma? Široký výber vákuovačiek na vás čaká na Heureke, českí zákazníci môžu vyberať vakuovačky na Heureka.cz, kde sú jednotlivé modely prehľadne zoradené podľa obľúbenosti. Porovnajte ich medzi sebou a nezabudnite sa inšpirovať hodnoteniami a recenziami overených používateľov.

(Alinka/PR)