IMG_20150720_190829Priznám sa, už dávno som sa pohrávala s myšlienkou začať právať ekologickejšie a lacnejšie. Kedysi som aj tu napísala recept na slis na pranie, ale presne ten sliz ma odrádzal od realizácie, bolo treba mať doma vedro plné tejto tekutiny a pri malých deťoch sa mi to nezdalo 2x praktické a spratné. No ale potom som objavila nový recept na prášok na pranie a neodolala som. Hneď som bežala do drogérie, nakúpila potrebné ingrediencie a prášok bol na svete.

Čo budete potrebovať:
2 jadrové mydlá o hmotnosti 200g (cena 1,30€)
1kg kryštalická sóda (cena 1,09€)

Nastrúhajte si na hrubom strúhadle jadrové mydlá. Ak máte doma zbytky obyčajného mydla, môžete kľudne pridať a zúžitkovať aj toto. Teraz na 100g mydla pridajte 150g kryštalickej sódy, teda na 400g jadrového mydla pridajte 600g kryštalickej sódy. Vložte obe ingrediencie do mixéra a premixujte. Dostanete sypkú hmotu, ktorú už len presypte do vhodnej nádobky. Získate 1kg ekologického prášku na pranie.

Pomer sódy a mydla nie je záväzný, môžete si ho upraviť podľa tvrdosti svojej vody. Mydlo totiž stráca v tvrdej vode čistiace schopnosti a kryštalická sóda túto tvrdú vodu zmäkčuje. Ak bývate v oblasti s tvrdou vodou, môžete sódy pridať viac a naopak, ak máte mäkkú vodu, môžete jej použiť menej.

Namiesto aviváže môžete použiť lyžicu octu alebo kyselinu citrónovú. Nepridávajte ich priamo do prášku, ale radšej samostatne na záver prania (kyselina citrónová by znížila účinnosť kryštalickej sódy).