Zatúlajte sa k našim južným susedom do Rakúska, kde doslova pár kilometrov za Bratislavou, čo by kameňom dohodil, sa môžete hneď na troch miestach ocitnúť v dobách dávno minulých, uprostred Rímskej osady Carnuntum. Prejdite postupne interaktívnu Rímsku mestskú štvrť, vojenský amfiteáter a múzeum, v ktorom na záver svojej púte dostanete malý suvenír.

Počas slovenských sviatkov sa oplatí priplatiť si po slovensky hovoriaceho sprievodcu a za cenu 3€ na osobu (deti do 6r. neplatia) budete mať hodinový výklad, ktorý rozhodne odporúčame. Prevedie vás postupne nasledujúcimi miestami Rímskeho mestečka:

Villa Urbana

  • Luciusov dom. Lucius bol bohatý kupec látok. Jeho dom je prvý zo zrekonštruovaných objektov z roku 2006 a stojí na pôvodných základoch. Predstavte si, že už v 4.storočí mal tento kupec v dome podlahové kúrenie!
  • Rímske kúpele. Návšteva kúpeľov bola neoddeliteľnou súčasťou rímskej kultúry a demonštráciou blahobytu. Kúpele v Carnuntume boli postavené zrejme v roku 124 n.l. a neboli v okolí jediné. Dnes si budete môcť vyskúšať posadiť sa na rímsku toaletu, ktorá bývala v románskych časoch najdôležitejším miestom obchodných rokovaní (!), nakuknúť do šatní – tie bývali strážené, pretože oblečenie predstavovalo veľmi drahý artikel, a prejsť sa cez jednotlivé miestnosti plne funkčných rímskych kúpeľov. Samozrejme, dnes už na tento účel neslúžia, sú len ilustráciou vtedajšieho spôsobu života.
  • Villa Urbana, alebo tiež Mestský dom. Dokonale zrekonštruovaná vila niekdajšieho zámožného obyvateľa poskytuje 600 m2 v niekoľkých izbách a komnatách. Vidieť tu môžete aj dobovú kuchyňu, či rokovaciu miestnosť/jedáleň zdobenú nástennými maľbami.
  • Domus quarta. Nájdete tu pôvodnú podlahovú mozaiku zrekonštruovanú  v roku 2013. Okrem nej v tomto dome objavili archeológovia menší súkromný kúpeľ a antický vodovod natoľko moderný, že viedol popod opevnenie mesta.

Vo Ville Urbane si môžete zahrať aj takúto spoločenskú hru. Niečo ako piškvorky.

V areáli je tiež originálne detské ihrisko (zahrajú sa na ňom aj dospelí) a reštaurácia ponúkajúca rímske antické dobroty, ale aj typické rakúske jedlá, dezerty a kávu. V letných mesiacoch je otvorená terasa s výhľadom do parku.

Vstupné: Dospelí 11€, deti 11-14r. 6€, deti do 6r. zdarma, žiaci so skupinou 4€. Otvorené denne od 19. marca do 19. novembra 9:00-17:00 hod.

Tretia zastávka: múzeum Carnuntum.

Rímska osada Carnuntum je vynikajúcim tipom na edukatívny výlet nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre školy. Veď kto z nás by sa nechcel ocitnúť v časoch románskej kultúry čo i len na na malú chvíľočku?