Ak sa chcete cítiť ako pri mori, no nemáte najmenšiu náladu presedieť niekoľko hodín v aute a letecká dovolenka vás čaká až o pár týždňov, máme pre vás tip na výlet len kúsok za hranicami, u našich rakúskych susedov. Prihoďte do auta ešte aj bicykle a stan a o víkendový program máte postarané a to všetko len necelú hodinu cesty autom od Bratislavy.

Neziderské jazero, alebo ak chceme znieť “po rakúsky” Neusiedl am See je plytké, veľké a mierne slané jazero na hraniciach Rakúska a Maďarska. Jeho rozloha je 315 km² (240 km leží v Rakúsku, 75 km v Maďarsku), no hĺbka nepresahuje 2m. Jeho rakúska časť leží v oblasti Burgenland a je to najväčšie jazero v Rakúsku. Okrem Balatonu je to jediné stepné jazero v Európe. Je takmer úplne obkolesené pásmom trstiny a domovom mnohých vzácnych živočíchov a vtáctva. Je zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Dĺžka jazera je 36 km a šírka 6-12 km. Výška zemského zakrivenia spôsobuje, že nedovidíte z jedného brehu na druhý a preto sa pri Neziderskom jazere budete cítiť naozaj ako pri mori.

Okolo jazera je niekoľko miest vhodných na kúpanie a prístavných mestečiek. Medzi najznámejšie vďaka svojmu neodmysliteľnému červeno-bielemu majáku patrí Podersdorf am See. Je to zároveň top miesto na jazere, kde nájdete tie najkrajšie pláže. Čisté sprchy, toalety, prezliekacie kabínky, plážové reštaurácie, bary a kaviarničky, či detské ihriská sú tu samozrejmosťou. Biele plachetnice, loďky a surfy neúnavne sa premávajúce po obzore vám vyčaria úsmev na tvári a hrejivý pocit pri srdci.

Aby ste sa nenudili, môžete si tu požičať vodný bicykel, čln, alebo sa nechať povoziť na loďke. Tí odvážni môžu využiť služby miestnej školy surfovania, či plachtenia. V Podersdorfe nájdete aj chodník pre inlinerov, ihrisko pre plážový volejbal, ale aj minigolf. Ceny vstupného na samotnú pláž vás rozhodne nezruinujú. Celodenný vstup pre dospelého je 5,80 €, deti do 6 rokov majú vstup zdarma a za deti 6-15 rokov zaplatíte 2,20€.

Ak by ste zatúžili po aktívnejšom pohybe a chceli si dať cyklotúru okolo celého jazera, našľapali by ste úctyhodných 120 km. Našťastie však cez jazero na druhú stranu premávajú lode, ktoré vám odvezú aj bicykel, a tak si môžete trošku ušetriť nohy a trasu skrátiť.