Zdroj: pixabay

S pribúdajúcim teplom postupne pribúda aj aktivita kliešťov, pre všetkých dobre známych pôvodcov infekčných a vírusových ochorení. Ako to teda s nimi v skutočnosti je?

Na Slovensku nájdete asi 20 druhov kliešťov, pričom je potrebné podotknúť, že nie všetky kliešte sú nositeľmi vírusov. Epidemiologicky významných druhov je iba 6, pričom neútočia iba na ľudí, ale aj na zvieratá. Medzi hlavných nositeľov nákaz patria externé alebo pasienkové kliešte na čele s kliešťom obyčajným. Možnosť nákazy sa zmenšuje priamoúmerne s dĺžkou pobytu vo vašom tele, a preto je vhodné parazita vybrať čo najskôr a v prípade opuchu alebo veľkého začervenania vyhľadať lekársku pomoc.

Ale pekne po poriadku.

Kde ich nájdeme? (Alebo oni nás?)

Veľmi mylne sa mnohí domnievajú, že kliešť na nás môže zoskočiť zo stromu alebo priletieť s vetrom. Najčastejší výskyt týchto drobných živočíchov je v prízemných vrstvách vegetácie a to do 40cm od zeme. Takže najväčšia možnosť „chytenia kliešťa“  je v nepokosených trávach, na listoch tráv alebo na nízkom kroví.

Ako si nás vyberú?

Nie je nič horšie ako hladný kliešť. Ten totiž pri zachytení otrasov pôdy, ktoré počas nášho kráčania spôsobujeme, vylezie na čo najvyššie pre neho možné dostupné miesto (zhruba do výšky tých 40cm od zeme), počká až pôjdeme okolo, a keď sme v dostatočnej blízkosti tak na nás jednoducho naskočí. Pritom roztiahne predné nohy a ak sme vhodným hostiteľom, začne hľadať miesto kam by sa zahryzol.

Zaujímavosťou je, že keď kliešť najskôr zisťuje či ste pre neho vhodným hostiteľom. Ak náhodou nie ste pre neho dostatočne atraktívni, tak jednoducho odpadne.

Zdroj: pixabay

Kam sa prisajú najčastejšie?

Kliešť si zachováva svoju tendenciu dostať sa čo najvyššie, a preto šplhá po tele smerom nahor až sa dostane na svoj vysnívaný kus kože. Väčšinou sa usídli na miestach chránených odevom.

Najčastejšie miesta prisatia kliešťa:

  • brucho,
  • prsia,
  • slabiny,
  • hrudník,
  • podpazušie,
  • stehná,
  • ruky, nohy,
  • pohlavné orgány,
  • za ušami ( najmä u detí ),
  • vo vlasovej čiare na hlave.

Aké ochorenia môžu spôsobiť?

Ak je kliešť infikovaný, môže nám svojím hladom spôsobiť nemalé problémy. Najčastejšie spomínané ochorenia sú zápal mozgových blán, ktorý ročne na Slovensku postihne okolo 100 pacientov a lymská borelióza, kde je to až 1000 ľudí ročne. Napriek tomu, že je možné sa proti kliešťovej encefalitíde sa zaočkovať, proti borelióze zatiaľ vakcíne neexistuje a preto je vždy dobré vedieť, ako sa kliešťa šetrne zbaviť.

Ako kliešťa bezpečne vytiahnuť?

Nekrémujte, neolejujte, nedezinfikujte!

Aj napriek zaužívaným tradíciám o natieraní, mazaní, krémovaní či olejovaní kliešťov, podľa súčasných dostupných informácií, nie je vhodné kliešťa natierať krémom ani olejom. Je pravda, že sa síce udusí a ľahšie ho vyberiete, ale pri dusení môže vyvrátiť obsah žalúdku práve do rany, v ktorej sídli, čo je veľmi nebezpečné v prípade, že je infikovaný.

Taktiež sa neodporúča používať dezinfekciu pred vybratím kliešťa, ale až po zákroku.

Podľa najnovších výskumov parazitológov zo SAV by sme mali postupovať nasledovne :

  1. Pinzetu umiestnime čo najbližšie ku koži.
  2. Kliešťa uchopíme za tvrdú základňu hlavičky.
  3. Opatrne ťaháme oproti koži a súčasne ho pootočíme do polkruhu (najviac o jedno otáčku). Striedavo ho pootočíme na obe strany, aby sme ho od rany odlepili. Netočíme ho po celom obvode, pretože na rypáčiku má háčiky a nie závit.
  4. Potom kliešťa kývavým pohybom a ťahom odstránime.

Po vybratí ranku dezinfikujeme jódovým preparátom. Ak žiaden nemáme, tak alkoholom.

Kedy navštíviť lekára?

Lekára môžete navštíviť aj na celkové vybratie kliešťa, ale v teplom počasí sa vám môže stať, že budete v ordinácii celkom často. Ak ste sa rozhodli kliešťa vybrať sami, navštívte lekára iba v prípade:

  1. Ak sa vám nepodarilo vybrať celého kliešťa, prípadne ste roztrhli telo počas vyberania
  2. Ak je okolie ranky opuchnuté alebo začervenané
  3. Ak sa začervenanie rozširuje

Zdroj: primar.sk