koliba2eV jednu zimnú nedeľu sme sa s kamarátmi vybrali na Štrbské pleso. Boli tam akurát preteky juniorov v skokoch na lyžiach a tak sme sa na to chceli ísť pozrieť. Zo skokov nakoniec nič nebolo, pretože pravdepodobne kvôli silnému odmäku sa konali asi deň predtým, ale aspoň sme si pozreli preteky na bežkách. Už keď sme išli smerom ku skokanským mostíkom sme si všimli peknú kolibu, na ktorej nás upútal reklamný pútač na turistické menu v sume 4,20€. A tak sme sa rozhodli, že cestou späť sa tam zastavíme na obed.

Kde ich nájdete: Koliba je umiestnená medzi hotelmi FIS a Patria na rozľahlej lúke. Zbadáte ju už z cesty, má dosť veľké parkovisko na zaparkovanie.

Vlastné skúsenosti: Po skončení pretekov sme sa teda rozhodli, že ideme na obed, bolo pokročilé popoludnie a žalúdky sa nám ozývali. Reklamný pútač na turistické menu ponúkal: Aperitív, polievka, hlavné jedlo za 4,20€. Nie sme nároční turisti, ktorí nevyhľadávajú štvorhviezdičkové reštaurácie alebo hotely a tak sme sa dali nalákať na túto ponuku. Pri vstupe nás príjemne prekvapilo nielen útulné prostredie ladené do ľudového štýlu, ale aj ľudová cimbalová hudba, ktorá v kúte hrala ľudové piesne.
Usadili sme sa do boxu a prišiel k nám hneď čašník s jedálnym lístkom. Prvé nakuknutie do neho nás prekvapilo, pretože žiadne turistické menu sa v ňom nenachádzalo, tie cifry tam boli dosť výrazne odlišné od našich prestáv (myslím smerom nahor) a tak keď prišiel čašník druhý raz, opýtali sme sa ho, či ponúkajú aj turistické menu, ktoré uvádzajú von na tabuli. Všimli sme si vtedy v čašníkovej tvári mierne prekvapenie a trošku roztržito nám oznámil, že “no, vedeli by sme vám spraviť rezeň alebo vyprážaný syr.” Opýtala som sa na polievku, či aj tú majú nejakú k tomu. Čašník zase “no, nejaký vývar s haluškami by to bol.” No a tak sme si teda všetci objednali tú polievku a hlavné jedlo. Deťom sme vzali len hranolky, nechceli nič viac. Ešte sa nás opýtal, či chceme dačo na pitie. Objednali sme si čaj a tuším môj manžel kávu.

Ako prvé sme dostali polievku – bol to “pravý hovädzí vývar z 2 kociek bujónu” (prepáčte, možno vám krivdím, ale bolo to riadne ochutené glutamanom) a plávali tam biele halušky. Ale zjesť sa to dalo (však čo chceme zázraky, keď je to turistické menu). Potom sme dostali hlavné jedlo a tam sme tiež žiadne zázraky nečakali. Jedlo bolo chuťovo obyčajné, nič zvláštne, ani porcia nejako mimoriadne nezasýtila. Medzi jedením nám čašník doniesol naše nápoje. Muž dostal “štamperlík” kávy (rozumej asi 50ml kávy) a pred nás ostatných položil šálky s horúcou vodou a na tanieriku bol cukor a citrón. V ruke si doniesol rôzne čaje a keď sme si povedali, aký druh čaju chceme, hádzal nám ich po stole, akoby rozdával karty. Teraz mi je pri písaní do smiechu, ale v tom momente sme všetci zostali v riadnom šoku, že čo to stvára. Ináč bola obsluha veľmi milá, len to správanie bolo dosť neprofesionálne.

Keď sme sa najedli a vypili, požiadali sme o účet. Cifry, ktoré nám nadiktoval sa nám zdali dosť zaokrúhlené, ale už sme to nechali tak. Boli sme radi, že to už máme za sebou :-)

P.S. Keď sme vyšli von, tak sme si spomenuli, že sme vlastne k nášmu menu nedostali žiadny aperitív. Ale vlastne sme mohli byť radi, že sme dostali aspoň tú polievku a hlavné jedlo. Zdalo sa nám, že v podstate takéto menu ponúkajú, ale pokiaľ vojdeš dnu a nevypýtaš si ho, sami od seba ti ho neponúknu a dobrovoľne nasilu si objednáš dačo 2x drahšie z jedálneho lístka. Aj takto sa robí biznis.

Celkové hodnotenie: 2 z 10 bodov (za peknú hudbu, príjemné prostredie, čisté záchody a rýchlu obsluhu)