p3197684Každá gazdinka má určite koreničky, na ktoré si naliepame názvy korenín kvôli orientácii. Časom ale vplyvom zachytania tieto nápisy môžu ožltnúť, začať sa odliepať, čo bol aj môj prípad. A tak som sa rozhodla, že im dám nové šaty pomocou nezmývateľných farieb na sklo.

Čo budete potrebovať: na maľovanie budete potrebovať farby na sklo (pokiaľ budete výrobky vypaľovať, tak farby určené na vypaľovanie), kontúru primeranej farby na sklo, riedidlo a štetce rôznych veľkostí.

Postup:

p3197668

Sklo si pred maľovaním dôkladne umyte v jarovej vode a utrite dosucha. Riedidlom nádobku ešte dočistite od prípadných nečistôt (keďže som riedidlo nemala, použila som acetónový odlakovač a išli mi zvyšky lepidla z nádobiek veľmi dobre dolu). Kľudne si najprv spravte malý náčrt motívu len tak ceruzkou na papier, aby ste si vedeli predstaviť, čo budete vlastne kresliť. Potom si vyznačte kontúrou obrysy motívu – v mojom prípade štvorec a v troch stredoch čiar aj malá mašlička. Výhodou kontúry je, že ju vytláčate priamo z tuby v tenkých pásikoch. Kontúru nechajte dostatočne uschnúť, než začnete vyfarbovať vzor.
p3197680

Farbu nanášajte opatrne tenkým štetčekom. Snažte sa vždy farbenú plochu udržiavať vo vodorovnej polohe, aby vám farbva nestekala. Ak budete farbiť dvoma farbami, nezabudnite si štetec dobre utrieť a predchádzajúcu farbu nechať dobre zaschnúť. Ak sa vám bude zdať jedna vrstva slabá, dajte dve vrstvy farby. Nechajte dobre zaschnúť. Ak sa vám podarí pri vyfarbovaní pretiahnuť aj cez kontúru, nevadí to, po zaschnutí farieb sa kontúra môže znovu obtiahnuť, bude to vyzerať plastickejšie.
p3197683

Teraz môžete znovu kontúrovacou farbou napísať na koreničku nápis. Znovu dajte dobre zaschnúť. Nádobky sa dajú umývať bežným spôsobom (radšej nie v umývačke riadu) a stále budú krásne.

Vypaľovanie nádobiek

Všetky výrobky, ktoré prichádzajú do styku s vodou, je dobré vypáliť v rúre (použite farby určené na vypaľovanie). Teplotu a dobu vypaľovania si vždy starostlivo prečítajte na fľaštičke s farbou, pretože je pre každé farby iná. Pred samotným vypaľovaním musí výrobok niekoľko hodín schnúť a potom sa vloží do studenej rúry na plech. Rúru pomaly zahrievajte na danú teplotu a vypaľujte potrebný čas. Dodržujte predpísanú teplotu, inak sa môže stať, že farby zmenia odtieň a kontúra začne bublať. Výrobky nechajte v rúre úplne vychladnúť. Teraz sa dajú umývať vodou (v umývačke riadu sa nedoporučuje).