V sobotu 19. septembra sa centrum Mnichova opäť zaplnilo tisíckami ľudí, ktorí sa i tento rok prišli pozrieť na slávnostné otvorenie 176-teho Októberfestu, najväčšieho a zároveň najznámejšieho ľudového festivalu na svete.
Oslavy sa začínajú každoročne pravidelným otváracím ceremoniálom. Už ráno sa medzi Sendlinger Torom a Stachusom pripravujú hostinskí spolu so svojimi rodinami a zamestnancami na bohate vyzdobených záprahoch, ťahaných koňmi ku slávnostnému, farebnému a dlhému sprievodu, ktorý vyráža približne o jedenástej k dejisku konania sa festivalu – na Theresienwiese, čím sa hostinskí oficiálne pracovne nasťahujú na dva týždne do svojich obrovských pivných stanov- Bierzeltov.
Presne o 12:00 mníchovský starosta Christian Ude už tradične narazí prvý sud piva a zvolaním „O´zapft is“ (je narazený) oficiálne otvorí 16-dňový „kolotoč“ osláv, ktorému predchádzajú trojmesačné predprípravy.
V nedeľu sa potom koná pravidelne druhý slávnostný sprievod – je venovaný prehliadke tradičných kostýmov a združení strelcov. Opäť nechýbajú na spestrenie kone, poľovnícke psy a niekoľko sokolov či jastrabov.
Vznik tejto tradície sa datuje od roku 1810, keď sa korunný princ Ludwig oženil s Theresiou von Sachsen-Hildburghausen. Vtedy sa z príležitosti ich sobáša konala obrovská oslava v centre Mníchova a lúka, kde sa na konci slávnosti uskutočnili konské dostihy, bola na počesť nevesty pomenovaná na Theresienwiese.
Teraz na nej stojí 14 obrovských pivných stanov, 92 gastronomických zariadení (z toho poskytuje 34 zariadení aj miesta na sedenie). Zastavaných je 31 z celkových 42 hektárov.
Pre očakávaných 6 miliónov návštevníkov je celkovo k dispozícii 100 000 miest na sedenie. I napriek tomuto závratnému číslu je často nemožné, hlavne vo večerných hodinách, dostať sa do jedného zo stanov
V takom prípade sa treba poobzerať po ďalších dostupných atrakciách, ktorých je tu neúrekom a každým rokom k nim pribúdajú nové (tohtoročný „The Tower“, „Silberturm“, „Flip Fly“, atď.). V súčasnosti majú návštevníci na výber z ponuky 268 vystavovateľov.
O dokonalý priebeh Októberfestu sa stará približne 8 000 stálych zamestnancov a 4 000 pomocných síl. Za liter piva zaplatíte tento rok medzi 8,10 až 8,60 €.
Každý, kto chce vyskúšať rýchlu jazdu na kolotočoch a pritom trochu ušetriť, sa musí na Októberfest vybrať v utorok. Oba utorky sú tzv. dňami rodiny, čo značí, že do 18:00 sa jazdí za nižšie ceny.
Ak sa raz ocitnete na Októberfeste, určite vám neunikne ani oblečenie domácich. Je totiž nepísaným pravidlom, že na všetky oslavy podobného druhu si ženy oblečú tradičný a obľúbený „Dirndl“, muži zasa svoje „Lederhose“ (kožené nohavice či kraťasy). A tejto tradícii prepadli už i príslušníci iných národností.
Možno sa k ním nabudúce prídáte i vy, takže „Prosit“ (nazdravie) a dovidenia v Mníchove.