hof freu haus
V sobotu 19. septembra sa centrum Mnichova opäť zaplnilo tisíckami ľudí, ktorí sa i tento rok prišli pozrieť na slávnostné otvorenie 176-teho Októberfestu, najväčšieho a zároveň najznámejšieho ľudového festivalu na svete.
hackerpschorr
Oslavy sa začínajú každoročne pravidelným otváracím ceremoniálom. Už ráno sa medzi Sendlinger Torom a Stachusom pripravujú hostinskí spolu so svojimi rodinami a zamestnancami na bohate vyzdobených záprahoch, ťahaných koňmi ku slávnostnému, farebnému a dlhému sprievodu, ktorý vyráža približne o jedenástej k dejisku konania sa festivalu – na Theresienwiese, čím sa hostinskí oficiálne pracovne nasťahujú na dva týždne do svojich obrovských pivných stanov- Bierzeltov.
Presne o 12:00 mníchovský starosta Christian Ude už tradične narazí prvý sud piva a zvolaním „O´zapft is“ (je narazený) oficiálne otvorí 16-dňový „kolotoč“ osláv, ktorému predchádzajú trojmesačné predprípravy.

strelci

V nedeľu sa potom koná pravidelne druhý slávnostný sprievod – je venovaný prehliadke tradičných kostýmov a združení strelcov. Opäť nechýbajú na spestrenie kone, poľovnícke psy a niekoľko sokolov či jastrabov.

Vznik tejto tradície sa datuje od roku 1810, keď sa korunný princ Ludwig oženil s Theresiou von Sachsen-Hildburghausen. Vtedy sa z príležitosti ich sobáša konala obrovská oslava v centre Mníchova a lúka, kde sa na konci slávnosti uskutočnili konské dostihy, bola na počesť nevesty pomenovaná na Theresienwiese.

a-okt
Teraz na nej stojí 14 obrovských pivných stanov, 92 gastronomických zariadení (z toho poskytuje 34 zariadení aj miesta na sedenie). Zastavaných je 31 z celkových 42 hektárov.
Pre očakávaných 6 miliónov návštevníkov je celkovo k dispozícii 100 000 miest na sedenie. I napriek tomuto závratnému číslu je často nemožné, hlavne vo večerných hodinách, dostať sa do jedného zo stanov

a-kolo
V takom prípade sa treba poobzerať po ďalších dostupných atrakciách, ktorých je tu neúrekom a každým rokom k nim pribúdajú nové (tohtoročný „The Tower“, „Silberturm“, „Flip Fly“, atď.). V súčasnosti majú návštevníci na výber z ponuky 268 vystavovateľov.
O dokonalý priebeh Októberfestu sa stará približne 8 000 stálych zamestnancov a 4 000 pomocných síl. Za liter piva zaplatíte tento rok medzi 8,10 až 8,60 €.
Každý, kto chce vyskúšať rýchlu jazdu na kolotočoch a pritom trochu ušetriť, sa musí na Októberfest vybrať v utorok. Oba utorky sú tzv. dňami rodiny, čo značí, že do 18:00 sa jazdí za nižšie ceny.

a-dirndl-de
Ak sa raz ocitnete na Októberfeste, určite vám neunikne ani oblečenie domácich. Je totiž nepísaným pravidlom, že na všetky oslavy podobného druhu si ženy oblečú tradičný a obľúbený „Dirndl“, muži zasa svoje „Lederhose“ (kožené nohavice či kraťasy). A tejto tradícii prepadli už i príslušníci iných národností.
Možno sa k ním nabudúce prídáte i vy, takže „Prosit“ (nazdravie) a dovidenia v Mníchove.