Kalerábový prívarok s kuracím mäsom
50g kuracích pŕs, 1/2 mladého kalerábu, kúsok mrkvy, 4PL hotovej dojčenskej ryžovej kaše, pár kvapiek rastlinného oleja, petržlenová vňať, dojčenská voda
Kaleráb očistite, nahrubo postrúhajte, mrkvu nakrájajte na kúsky a uvarte v malom množstve vody domäkka. Kuracie mäso uvarte vo vode. Kaleráb, mrkvu a mäso spolu rozmixujte a pridajte k ryžovej kaši. Všetko dobre premiešajte. Do hotového jedla pridajte pár kvapiek rastlinného oleja a nadrobno pokrájanú petržlenovú vňať.
Fazuľkové struky so žĺtkom
zelená struková fazuľa, mlieko, dojčenská voda, kôpor, vajce
V malom množstve dojčenskej vody uvaríme struky s kôprom domäkka, nakrájame na malé kúsky a zalejeme materským alebo umelým mliekom. Posypeme uvareným a posekaným vaječným žĺtkom.
Dojčenský ryžový nákyp
100 ml dojčenskej ryžovej kaše, 1 nastrúhané jablko, kúsok banánu, škorica
Zapekaciu misku jemne potrieme rastlinným olejom a dáme do nej vrstvu uvarenej ryžovej kaše, pokračujeme vrstvou ovocia (nastrúhané jablko premiešame s roztlačeným banánom) a jemne poprášime škoricou. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 °C asi 15 minút. Podávame vlažné.
Pohánková kaša so zeleninou a mäskom
3 PL pohánky, 3 PL najemno nastrúhaného kalerábu a mrkvy, kúsok kuracieho mäsa, trochu posekanej petržlenovej vňate, 1 ČL olivového oleja
Pohánku preberieme, zalejeme dojčenskou vodou a varíme spolu s nadrobno pokrájaným kuracím mäsom na miernom ohni asi 10 minút domäkka. Vmiešame jemne nastrúhanú zeleninu a ešte chvíľu povaríme. Pred vypnutím pridáme nasekanú petržlenovú vňať a olivový olej.
Pšenová kaša s karfiolom
1 malý hrnček pšena, ružička karfiolu, 1 menšia mrkva, slnečnicový olej
Pšeno preberieme, prepláchneme viackrát vriacou vodou, zalejeme dvojnásobným množstvo vody a varíme na miernom ohni asi 10 minút, potom pridáme nasekaný karfiol, najemno nastrúhanú mrkvu a varíme domäkka. Po uvarení pridáme slnečnicový olej.
Tekvica s ovsenými vločkami
tekvica, ovsené vločky, rasca, žĺtok alebo „kocka“ mäsa, petržlenová vňať
Približne polovicu malej očistenej tekvice bez dužiny nakrájame na kocky, zalejeme vodou, pridáme asi 2 polievkové lyžice ovsených vločiek a trochu mletej rasce, a spolu varíme, až sú vločky aj tekvica uvarené. Uvarené roztlačíme vidličkou alebo rozmixujeme. Odoberieme časť na zjedenie, zvyšok masy môžeme dať do mrazničky a použiť nabudúce. Do porcie pridáme polovicu vareného žĺtka alebo mäsovú kocku. Ochutíme trochou najemno posekanej petržlenovej vňate. Ak je kaša riedka, zahustíme pred podávaním nemliečnou ryžovou kašou.
Ovocná desiata
1/4 jablka, 5 kvapiek citrónovej šťavy, asi 5 cm veľký kus očistenej mrkvy, 1/4 banánu, 5 kvapiek olivového oleja
Jablko a mrkvu nastrúhame, zmiešame s roztlačeným banánom a citrónovou šťavou a pokvapkáme olivovým olejom.
Cestovina na sladko
Uvaríme za 2 polievkové lyžice (PL) menších bezvaječných cestovín, zmiešame s domácim slivkovým lekvárom (vareným tradične bez cukru), posypeme škoricou a pokvapkáme roztopeným maslom. Po roku možno pridať za 1 PL rozmixovaného tvarohu.
Pšeno na sladko
1 ČL masla, 2 nastrúhané mrkvy, 2 polievkové lyžice (PL) vriacou vodou obareného pšena, 1 jablko
Na masle opražíme mrkvu, pridáme pšeno, podlejeme vodou (asi ½ hrnčeka) a prikryjeme pokrievkou. Keď pšeno napuchne a mrkva je mäkká, a zmes vychladne, pridáme do nej nastrúhané jablko. Už nevaríme.
Zeleninová nátierka
80 g zeleniny (napr. mrkva, brokolica, kaleráb, karfiol, cukina – skombinujeme viac druhov), 20 g rastlinného tuku, zelená vňať (petržlenová)
Očistenú, umytú zeleninu uvaríme nad parou. Uvarenú zeleninu roztlačíme vidličkou a vyšľaháme spolu s rastlinným tukom. Nakoniec pridáme najemno posekanú petržlenovú vňať a natierame na pečivo alebo chlieb. Vzhľadom na prídavok tuku podávame deťom od 9. mesiaca.
Hrášková krémová polievka
2 polievkové lyžice zeleného hrášku, 1 PL oleja, 1 PL hladkej múky, 100 ml mlieka (materské, sušené), petržlenová vňať
Hrášok uvaríme vo vode (asi v 150 ml). Na oleji opražíme múku, urobíme svetlú zápražku, zalejeme vodou, rozmiešame a vlejeme do polievky, necháme prevrieť, pridáme mlieko. Opäť necháme prevrieť. Premixujeme. Na záver môžeme pridať trochu nadrobno posekanej petržlenovej vňate. Výborná je aj s rožkom pokrájaným na kocky.
Cícerová nátierka (od 12. mesiaca)
100 g cíceru, olivový olej, cesnak, soľ
Cícer večer namočíme do vody a na druhý deň uvaríme. Nátierku pripravíme z uvareného cíceru, strúčiku cesnaku, olivového oleja a trošky soli. Všetko vymixujeme a natierame na celozrnný chlieb.
Karfiolová placky (od 12 mes.)
1 väčší karfiol, 5 vajíčok, 5 PL hrubej múky, olej na vyprážanie
Umytý domäkka uvarený karfiol roztlačíme vidličkou, pridáme múku, žĺtka, jemne ochutíme posekanou petržlenovou vňaťou soľou a mletou rascou (podľa vlastného uváženia a veku dieťaťa). Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh, ktorý zľahka primiešame ku karfiolu, múke a žĺtkom. Vzniknuté cesto kladieme lyžičkou na rozpálenú panvicu (môže byť lievancová panvica). Upražíme z oboch strán. Ako prílohu podávame zemiakovú kašu.
Špenátové rizoto s cukinou
Špenát pokrájame na malé kúsky (v zime použijeme mrazený, ktorý trošku rozmrazíme na miernom plameni). Ošúpanú cukinu pokrájame na malé kúsky (môžeme pridať hocijakú zeleninku, ktorú máme poruke, aj viacero druhov). Do zeleninového vývaru alebo vody nasypeme umytú ryžu, pridáme zeleninu aj so špenátom a prikryté dusíme na miernom ohni. Hotové rizoto posypeme petržlenovou vňaťou, prípadne postrúhaným tvrdým syrom.
Zapekané zemiaky so zeleninou
Do mierne vymasteného pekáčika vložíme zemiaky pokrájané na kolieska, ktoré sme predtým uvarili vo vode s trochou rasce. Na vrstvu zemiakov pokladieme malé ružičky karfiolu alebo brokolice (možno aj obidvoje) – v zime mrazené, v lete čerstvé, ktoré tiež najskôr povaríme vo vode. Navrch rozložíme zvyšné zemiaky a zalejeme rozšľahaným žĺtkom. Posypeme petržlenovou vňaťou (v zime ju mám v črepníku na okne) a postrúhaným tvrdým syrom. Ako obmenu odporúčam použiť namiesto karfiolu a brokolice zelený hrášok.
Karfiolová pochúťka (od 12. mes.)
1 malý karfiol, 1 rožok, 1 dl mlieka, 1 vajce, soľ (môžete vynechať), 1 malá cibuľka, 1 malý strúčik cesnaku, petržlenová vňať, strúhanka, olivový olej
Karfiol uvaríme v jemne osolenej vode, scedíme a vychladnutý posekáme na malinké kúsky. Pokým sa uvarí karfiol, namočíme jeden pokrájaný rožok do mlieka. Potom zmiešame posekaný karfiol, vyžmýkaný rožok, najemno pokrájanú alebo rozmixovanú cibuľu, jednu polievkovú lyžicu strúhanky, roztlačený malý strúčik cesnaku, štipku soli a jedno alebo dve vajcia (aby sa nám dali tvarovať placky). Všetko poriadne spracujeme a vytvarujeme malé placky obalené v strúhanke, ktoré pozvoľna vypražíme na miernom ohni na malom množstve olivového oleja. Ako prílohu podávame zemiakovú kašu so zeleninovým šalátom alebo kompótom.
Zapekaná brokolica
brokolica, zemiaky, žĺtok (pre deti po 1. roku celé vajce), neúdený syr, olej, maslo
V šupke uvarené zemiaky ošúpeme, nadrobno pokrájame a vložíme do malej misy z varného skla, potretej olejom. Umytú brokolicu rozoberieme na malé ružičky a povaríme vo vriacej vode (alebo ešte lepšie v pare) 5 až 7 minút, podľa veľkosti ružičiek. Potom ju scedíme a pokrájame na drobné kúsky, zamiešame so žĺtkom (celým vajíčkom), pridáme najemno postrúhaný syr. Brokolicovú zmes rovnomerne rozvrstvíme na zemiaky. Môžeme dať ďalšiu vrstvu zemiakov. Povrchu pokladieme kúsky masla a dáme zapiecť do rúry. Obmena: namiesto zemiakov použijeme cestoviny, namiesto brokolice karfiol. Jedlo je vhodné pre detičky od ukončeného 9. mesiaca, s celým vajíčkom až po 1. roku.