Nachádzame sa v dobe, keď je viac ako potrebné si uvedomiť, že ľudským pričinením sa naša planéta mení, a nie práve k lepšiemu. Otázky ekologických katastrof nás niekde v podvedomí trápia, ale málokto si uvedomuje ako málo stačí zmeniť a všetko môže dopadnúť celkom inak.

Zdroj: pxhere.com

Okrem toho, že triedime odpad a nevyhadzujeme odpadky len tak na ulicu, je toho oveľa viac, čo môžeme ako jednotlivci urobiť alebo čoho sa naopak vyvarovať. Prinášame krátky zoznam zlozvykov, ktorých je celkom jednoduché sa zbaviť a pomôcť tak zachrániť to najcennejšie čo máme, a teda naše životné prostredie.

1. Igelitové tašky

Používanie igelitových tašiek v našej krajine bolo práve z ekologických dôvodov spoplatnené. Hoci už ich v obchode nedostanete k nákupu zdarma, ale iba za poplatok, ich nadmernému používaniu sa tým vôbec nezabránilo. Problém je v tom, že ani 5-centový poplatok nezníži množstvo plastu v moriach a na skládkach. Ak je teda možnosť, rozhodne zameňte plastovú tašku za plátennú, ktorú si môžete nosiť so sebou a ušetriť tak nielen peniaze, ale aj životné prostredie.

2. Nákupy online

Možno to znie neuveriteľne, ale aj také nákupy online značne prispievajú ku znečisťovaniu ovzdušia. Všetky objednané balíky totiž musia ku vám prepraviť, čím sa samozrejme dostávajú škodlivé emisie z prepravných nákladných do vzduchu a tak znečisťujú ovzdušie.

3. Plastové slamky

Zdroj: pxhere.com

Hoci sú malé, vo veľkom množstve dokážu celkom slušne znečistiť prostredie. Skúste na to myslieť najbližšie keď navštívite niektorú obľúbenú reštauráciu alebo fast food. Veď aj detská party sa zaobíde bez slamiek a ak by nie, nahraďte ich. Možno ani neviete, ale aj na Slovensku sa vyrábajú slamky z iných materiálov ako z plastu, napríklad zo slamy. Nebude to pekné ozvláštnenie príležitosti?

4. Zbytočné jazdy autom

Všetci vieme, že tretím najhorším faktorom znečisťujúcim ovzdušie sú práve emisie CO2 z výfukových plynovdo ovzdušia. Skúste sa teda vrátiť do starých čias verejnej dopravy alebo choďte na bicykli. Ak mierite viacerí na to isté miesto, vezmite si iba jedno auto, veď keď je vás viac, tak je to väčšia zábava.

5. Plytvanie vodou

Podľa odborníkov v oblasti životného prostredia je vážnym problémom prebytočné plývanie vodou, ako je napríklad pričasté splachovanie toalety. Splachovať by sa malo oveľa menej alebo aspoň nie zakaždým keď vykonávate malú potrebu. Pre mnohých ľudí je to nemysliteľná vec a nikto ani netvrdí, že nemáte splachovať toaletu niekoľko dní. Ak si však uvedomíte, že každým spláchnutím miniete až 6L vody, a niekedy aj viac, je možno vhodné investovať do duálneho systému splachovania, ktorý vám umožní pri malej potrebe spláchnuť až o polovicu menšie množstvo vody. A koľko potom ešte ušetríte.

6. Svetlo

Zdroj: pxhere.com

Existuje staré pravidlo, ktoré hovorí, že máte za sebou zhasnúť, pokiaľ  odchádzate z miestnosti. Ale robíte to tak naozaj? Ak chcete skutočne pomôcť životnému prostrediu, vymeňte svoje bežné žiarovky za ich úspornejšie a ekologickejšie verzie. Sú síce drahšie, ale pomôžete tak životnému prostrediu a v konečnom dôsledku aj samým sebe.

7. Nepoužívané spotrebiče v zástrčke

Naši starí rodičia boli v tomto smere výnimoční. Vždy keď odchádzali na cesty, povyťahovali všetko zo zástrčiek. Bolo im je to či to bola televízia, rúra alebo dokonca budíky, ak ste ich nepoužívali, všetko sa vyťahovalo zo zástrčiek. Pre starých rodičov to malo šetriaci význam, pretože sa domnievali, že i keď sú spotrebiče vypnuté, tak odoberajú elektrickú energiu. A dnes sa potvrdzuje, že sa vôbec nemýlili. Spotrebiče skutočne spotrebúvajú malinkú časť energie i keď sú vypnuté, ale stále v zástrčke.

Tak čo vy na to? Pustíte sa do tejto výzvy?