DSCF 016Možno máte aj vy doma malú pomocnicu, ktorá sa rada okolo vás motá v kuchyni, alebo sa hrá na varenie. Pri týchto činnostiach by jej nemala určite chýbať zásterka a čiapočka ako riadnej kuchárke. Ak ste trošku zručná v šití, zvládnete si pomocou tohto návodu ušiť takúto sadu za jeden večer. Žiarivý pohľad detských očiek určite bude stáť za to.

Čo budete potrebovať: 2 x 50 cm z dvoch pestrofarebných bavlnených látok, vliselín, 40cm ozdobný pásik

Ako na to:

Zásterka

DSCF 001

Na zásterku si odstrihnite z 1. látky obdĺžnik dĺžky 50 x 35 cm. Po bokoch látku zahnite dovnútra, preložte na polovicu a prešite. Na vrchnej strane zásterky látku endlovacím stehom nazberkajte na dĺžku 27cm.
DSCF 002

Na stuhu si odstrihnite z 2. látky pás dlhý 100cm a široký 9cm. Špendlíkom si označte jej stred, rovnako si označte stred aj na zásterke. Prišpendlite si oba diely pomocou špendlíkov a zošite. Snažte sa nazberkanú časť rovnomerne rozmiestniť po celej dĺžke.
DSCF 004

Oba konce stuhy prehnite lícom dovnútra a zošite, otočte naopak. Spodnú časť stuhy zahnite dovnútra na oboch koncoch a potom zošite po celej dĺžke.
DSCF 007

Na spodný volán si odstrihnite pás dlhý 97cm a široký 15cm. Pás po užších stranách otočte lícom dovnútra, preložte na polovicu a zošite, otočte naopak. Po celej dĺžke prežehlite. Volán endlovacím stehom zúžte na šírku zásterky. Prišite k spodnej časti zásterky spolu s ozdobnou stužkou.
DSCF 014

Zásterka je hotová.

Čiapka

DSCF 009

Na lem čiapky si z 1. látky odstrihnite pás dlhý ako potrebujete na obvod hlavičky + 1cm na zahnutie. Šírka by mala byť 20cm. Látku priložte na vliselín a odstrihnite rovnaký rozmer. Dobre prežehlite, aby sa látka s vliselínom spojili.
DSCF 011

Na vrch čiapky odstrihnite z 2. látky kruh s priemerom 48cm. Po obvode ho pomocou endlovacieho stehu nazberkajte presne na obvod hlavy.
DSCF 012

Len čiapky otočte lícom dovnútra a užšie časti zošite dokopy. Potom po obvode jednej strany prišite vrch čiapky. Pozor, aby ste nazberkané časti rozmiestnili rovnomerne. Potom prišite druhú stranu lemu aby ste zakryli zošívanie.
DSCF 013

Čiapka je hotová!