pranie.jpgPri zháňaní informácií o najlepšom prášku na pranie na vypranie výbavičky pre nášho mrňúsika, som natrafila na informáciu o domácom prášku, resp. slízu na pranie. Tak mi to nedalo a začala som zháňať informácie o tomto zázraku. Podľa informácií niektorých žien je vraj tento slíz kvalitný rovnako ako prachy na pranie z drogérie, ale je lacnejší a ekologickejší. Zatiaľ som ho ešte nevyrobila, pretože mám ešte asi polovicu svojho klasického prachu na pranie, ale ak ho už niekto vyskúšal, dajte vedieť, či je naozaj taký dobrý, ako sa píše.

Čo vlastne na výrobu domáceho slízu na pranie potrebujete?
Kocku mydla na pranie, resp. nastrúhané mydlové vločky. Sú rôzne kocky na pranie, najlacnejšia stojí cca 10 korún. Pamätám si ľudový názov “Jadrové mydlo”.
Sódu na pranie – v drogérii kúpite kryštalickú alebo práškovú. Sóda rozpúšťa tuk, zmäkčuje vodu, odstraňuje škvrny, dezinfikuje. Dáva sa do bežných pracích práškov. Cena je okolo 25 korún za kilogram kryštalickej sódy, 15 korún za 300g práškovej sódy.

Ako budeme postupovať?
Prichystáme si asi 10 litrový kýbel s trochou horúcej vody. Mydlo nastrúhame a nasypeme do kýblika a necháme rozpustiť. Pridáme sódu – asi 1/4 balenia (platí pre obidva druhy), necháme rozpustiť a za stáleho miešania dolejeme do kýblika horúcu vodu na 10 litrov. Ak máme kýblik menší, sliz je hustejší a dávkujeme menej. Na druhý deň je slíz hotový, môžeme ho preliať do voľných fliaš od aviváže alebo iných plastových fliaš a môžeme prať.

Ako dávkujeme.
Do jedného prania dávame 250 – 500 ml podľa stupňa znečistenia prádla. Celá várka slizu vám bude stačiť na 20 – 40 praní.

Chýba vám aviváž?
Namiesto bežnej aviváže môžeme použiť ocot. Ten pomáha odstrániť zvyšky pracieho prášku, čistí práčku a dezinfikuje. Niekto doporučuje vínny ocot alebo jablčný, použiť sa dá i úplne obyčajný. Do priehradky na aviváž ho stačí dať len trošku a pri sušení vôňa octu vyprchá.

Na záver jedno upozornenie.
Môže se stať, že po prvom praní vám prádlo zošedivie. Je to spôsobené tým, ako mydlo reaguje se zvyšky klasického prášku na pranie. Pri praniach ale tento jav vymizne. Pokiaľ ale toto nechcete riskovať, stačí prádlo predprať v 80 ml jedlej sódy.