p5178233Spišský hrad patrí medzi najrozsiahlejšie hradné komplexy Európy a je najväčším hradom na Slovensku. Jeho rozloha je unikátna – viac ako 41tis. m2. V jednu slnečnú nedeľu sme sa aj my vybrali navštíviť tento skvost medzi hradmi.

p5178237Ako sa tam dostanete: Spišský hrad sa nachádza na ceste medzi Levočou a Prešovom. Z hlavnej cesty vás tam nasmerujú smerové tabule. Parkovisko je bezplatné. Na hrad sa dostanete po asfaltovom chodníčku, cesta je vhodná aj pre kočíky, ale po areáli to už nepôjde, takže buď choďte bez kočíka, alebo si ho nechajte niekde v informačnom centre, ak budú ochotní vám ho počas prehliadky uskladniť.

p5178242V areáli hradu je množstvo stánkov s rôznymi drobnosťami a občerstvením. Pri zakúpení vstupeniek dostanete brožúrku s históriou hradu, ale komu sa nechce čítať, v informačnom centre si môže požičať audio sprievodcu, ktorý vám bude celou cestou rozprávať. Pre väčšie skupiny dostanete živého sprievodcu. V hrade sú vyznačené jednotlivé stanovištia, aby ste mohli sledovať, kde sa nachádzate.

p5178246V hrade nájdete niekoľko zreštaurovaných miestností, v ktorých môžete objaviť hradnú kuchyňu, izbu, kaplnku, hradnú mučiareň a tiež rôzne vykopávky, ktoré sa v okolí našli. Z hradu je krásny výhľad na všetky svetové strany a tiež môžete s údivom sledovať rozlohu hradu.

Počas roka bývajú na hrade rôzne akcie a podujatia. Stačí len sledovať oficiálnu stránku hradu.