Ak máte plnú skriňu oblečenia a napriek tomu neustály pocit, že si nemáte čo obliecť, je veľmi pravdepodobné, že niečo robíte zle. Pravdepodobne nakupujete veci impulzívne, bez uváženia, či sa vám do šatníka hodia a či ich máte naozaj s čím skombinovať. Ak najbližšie v obchode uvidíte parádne sexi šaty, najskôr si premyslite, či máte v šatníku aspoň 3 veci, s ktorými ich môžete skombinovať a vytvoriť tak vždy nový outfit. Ak nie, nekupujte ich, pretože vám aj tak budú len visieť v skrini. Namiesto toho si premyslite, ako sa chcete obliekať, aký je váš štýl a ako chcete svoje oblečenie kombinovať. Poslúži vám k tomu koncept kapsulového šatníka. 

Čo je kapsulový šatník? 

 • súhrn oblečenia, ktoré sa dá krížom-krážom perfektne kombinovať
 • kombinovateľný je každý jeden kúsok, ktorý vlastníte, s každým iným kúskom vo vašom šatníku
 • má v ňom zastúpenie oblečenie na každú príležitosť
 • nakupujete oblečenie len v niektorých farbách

Prečo by som mala mať kapsulový šatník?

 • strávite menej času premýšľaním, čo si máte obliecť
 • miniete na oblečenie menej peňazí a viac peňazí ušetríte
 • vyhnete sa impulzívnym nákupom
 • budete mať viac času a energie na iné aktivity
 • získate viac priestoru v domácnosti

Ako si vytvoriť kapsulový šatník?

 1. Vyložte VŠETKO svoje oblečenie, obuv a doplnky na posteľ. Momentálne pôjde o vaše jesenné a zimné oblečenie.
 2. Dajte nabok všetky kúsky, ktoré sú ťažko kombinovateľné a nedajú sa kombinovať s inými kúskami vo vašom šatníku. Na konci triedenia si z tejto kopy budete musieť vybrať, čo vám stojí za námahu držať v šatníku aj naďalej a čo pôjde preč. Ak nabehnete na nový koncept obliekania, aj to, čo si z tejto kopy teraz necháte, neskôr určite vytriedite preč.
 3. Oblečenie, ktoré ste si za posledné dva roky ani raz neobliekli, odložte na bočnú kôpku. Toto oblečenie bude určené na predaj alebo na darovanie. Musí ísť z vášho šatníka preč, pretože vám len zbytočne zaberá miesto a mýli vás.
 4. Všimnite si, ktoré farby nakupujete najčastejšie a zvoľte si 3 základné farby vášho šatníka. Napríklad sivá, tmavomodrá, hnedá, čierna a podobne. Vyberajte spomedzi farieb, po ktorých prirodzene siahate najčastejšie. Tieto 3 farby budú tvoriť základ vášho šatníka.
 5. Teraz budete musieť trošku nakupovať, jupííí :-) Budete potrebovať dokúpiť nasledovné kúsky vo vašich troch farbách: nohavice, sukne, šaty, tričká s krátkym aj s dlhým rukávom, bundu, šatku/šál, čiapku, rukavice, sveter, blúzku/košeľu, kabelku a topánky. Predpokladáme, že mnohé z vyššie uvedených už vlastníte, bude treba šatník teda len doplniť.
 6. Pri vytváraní kapsulového šatníka vám bude na začiatok stačiť 33 kúskov všetkého oblečenia v šatníku. Nemusíte sa báť, že to bude málo. Z týchto 33 kúskov dokážete pomocou rôznych kombinácii a pomocou doplnkov vyčarovať oveľa viac krásnych outfitov.
 7. Keď už budete mať základné kombinovanie v malíčku, môžete pridať 2 ďalšie akcent farby, napríklad ružovú, červenú, alebo tyrkysovú. Do viacerých farieb už nechoďte.
 8. Choďte na Pinterest a do vyhľadávacieho okienka zadajte “capsule warderobe ideas”. Nájdete nespočetné množstvo nápadov, možných kombinácii a perfektných outfitov. Nechajte sa nimi inšpirovať.
 9. Inšpirovať sa ďalej môžete na webe The Capsule Project a na blogu Use Less.

Obrázky zdroj: Pexels.com