p3277740Hitom tejto sezóny sú zajačikovia z rôznych materiálov, vyrábajú sa šití, háčkovaní, zo slaného cesta. Táto tretia metóda oslovila aj mňa a tak som sa pustila do svojho prvého diela tohto druhu. Na rovinu, bolo to dosť náročné, hlavne maľovanie, ale poďme pekne postupne.

p3227719Takže, základom týchto zajačikov je slané cesto. Ja som si ho vyrobila z 1kg hladkej múky, 1kg soli a 0,6dl vody. Všetko som dobre vymiešala a potom som sa dala do modelovania zajačikov. Na internete sa dá nájsť skvelý postup na zhotovenie základného tvaru zajacov – tu je postup.

p3277741Po zhotovení zajacov je treba ich dať vysušiť, najprv by sa mali sušiť 2-3 hodiny v rúre na najslabšej teplote a potom dosušiť na radiátore. Mne to trvalo dosť dní, pretože rodinné domy majú vyššiu vlhkosť vzduchu ako paneláky, takže netrúfnem si odhadnúť, ako dlho vám to môže trvať. Zistíte to tak, že celý zajac je všade svetlo sfarbený, nikde nevidieť tmavé mokré fľaky.

Teraz príde na radu tá ťažšia práca – maľovanie. Všetky zajačiky musíte vymaľovať z oboch strán. Nedá sa to dobre robiť naraz, pretože určite štetcom zájdete aj za obrysy iného dielu a tak budete musieť prekrývať a premaľovávať. Nezabúdajte dávať všetko priebežne sušiť na radiátor. Ale za 2 večery by ste to mali spraviť :-) Ja som ich maľovala temperovými farbami a farby sú pekné.

Keď máte túto časť úspešne za sebou, zostáva vám už len zajace nalakovať. Ja som lakovala lakom v spreji a za 12 hodín boli suchí. Potom ich môžete aranžovať. Určite vzbudia záujem vašich hostí svojou jedinečnosťou.