Málokedy si uvedomujeme, kde všade sa stretávame s nebezpečnými plastovými výrobkami. Aj obyčajné plastové nádoby, hračky, pomôcky môžu často predstavovať obrovské riziko, hlavne pre tých najzraniteľnejších – naše deti. Skúste pomocou nasledovných riadkov ochrániť vaše deti pred nebezpečnými toxickými látkami, ktoré niektoré plasty uvoľňujú.
V obchode
Vyberajte bezpečnejšie hračky a hryzátka
Hľadajte nápis “PVC-free” alebo “Bez PVC” na etiketách jemných plastových hračkách a hryzátkach. Trieda chemikálií, ktoré dokážu narušiť náš hormonálny systém – ftaláty – sa nachádza v plaste nazvanom polyvinyl chlorid (skratka PVC). Plast PVC sa používa na rôzne druhy detských produktov, vrátane niektorých hryzátok a mäkkých plastových hračiek. Niektorí výrobcovia odstránili PVC z ich detských produktov, zvlášť tie, ktoré sú určené na vkladanie do detských ústočiek. Bohužiaľ, žiadny zákon nevyžaduje alebo nereguluje tieto označenia a niektoré výrobky vôbec nie sú takto označené. Preto, pokiaľ si nie ste istí zložením takýchto hračiek, radšej ich nekupujte.
Vyberajte drevené hračky. Je veľké množstvo výrobcov drevených hračiek vysokej kvality na trhu. Všetko od detských rapkáčikov až po hracie súpravy do detských kuchyniek sú teraz vyrábané z kvalitného dreva.
Vyberajte bezpečnejšie baliace a servírovacie nádoby na potraviny.
Vyhýbajte sa používaniu polykarbonátovým plastom pri potravinových nádobách. Prezrite si spodnú časť výrobku. Ak tam uvidíte nápis “PC” (zvyčajne v alebo blízko značky recyklovateľný triangel) označujúci polykarbonátový plast, nekupujte ho! Často číslo “7” v recyklovateľnom triangli sám osebe tiež znamená, že materiál je polykarbonát. Aby ste si boli istí, nekupujte plastový tovar so značkou “7”. Vyberajte si plasty označené číslami #1, #2, alebo #5 v recyklovacom triangli, ale aj tak neohrievajte žiadne nápoje alebo potraviny v plastových nádobách žiadneho druhu!
Vyhýbajte sa PVC plastom pri potravinových nádobách. Prezrite si spodnú časť výrobku. Ak tam uvidíte číslo “3” v recyklovateľnom triangli, táto nádoba je vyrobená z PVC plastu a mali by ste sa jej vyhýbať. Vyberajte si plasty označené číslami #1, #2, alebo #5 v recyklovacom triangli, ale neohrievajte žiadne nápoje alebo potraviny v plastových nádobách žiadneho druhu!
Vyhýbajte sa potravinám v konzervách. Bohužiaľ, bisfenol A sa môže vylúhovať z kovového obalu konzervy do potravín a tekutín, ktoré sa nachádzajú vo vnútri. Kupujte detské potraviny v sklených nádobách a dbajte, aby vaše deti jedli konzerované potraviny čo najmenej. Často môžete nájsť obľúbené detské potraviny v sklenených pohároch.
Vyberajte bezpečnejšie nádoby ako sú poháre na pitie a fľaše na vodu. Vyberajte plasty označené číslami #1, #2, alebo #5 v recyklovateľnom triangli. Ako alternatíva tvrdých plastových fliaš na vodu skúste namiesto toho ľahké nerezové fľaše.
Vyberajte sklené alebo detské fľaše z bezpečného plastu. Takmer všetky plastové detské fľaše sú vyrobené z polykarbonátových plastov, ktoré obsahujú bisfenol A, ale zriedkavo sú tak označené. Po asi 50-100 umytiach – dokonca skôr ako zbadáte opotrebenie – značné množstvo bisfenolu A sa môže vylúčiť do vášho detského mlieka. Ako najlepšia ochrana je vymeniť plastové fľaše za sklené fľaše pre všetky detské jedlá. Naproti tvrdeniam plastového priemyslu, sklené fľaše sú extrémne trvanlivé a bezpečné (a dobre sa umývajú v umývačkách). A nakoniec, boli dostatočne dobré pre vás, keď ste boli dieťa! Niekoľko výrobcov vyrába detské fľaše z bezpečného plastu založenom na polypropyléne (mäkký, matný plast), ktorý nebol spájaný s vývojovým problémom spojeným s bisfenolom A.
Vyberajte si kovový kuchynský riad a smaltové alebo keramické taniere. Pokiaľ mnoho výrobcov odstránilo ftaláty z výrobkov určených na to, aby ich deti vkladali do úst, bez zákazu ich použitia nie je garancia, že tieto výrobky, ako sú mäkké, plastom potiahnuté lyžice, sú vyrobené bez ftalátov. Hľadajte označenia “PVC free” alebo “bez PVC” alebo kupujte veci z nerezu, smaltu, keramiky alebo skla. (Pamätajte, že smalt nesmie byť vkladaný do mikrovlnnej rúry a nesmiete používať staré keramické nádoby ktoré môžu mať glazúru založenú na báze olova).
Vyvarujte sa potravinám baleným do plastov. Takmer všetky obchodné umelohmotné sťahovacie fólie obsahujú PVC s ftalátmi a ostatné plastové obaly na potraviny môžu byť tiež vyrobené z PVC. Vyvarujte sa kupovaniu potravín obalených v plastoch, zvlášť ak sa jedná o syr a mäso. Kupujte práve odkrojený syr alebo mäso a dajte si ho zabaliť do papiera. Ak nemôžete zabrániť kupovaniu potravín balených v plastových obaloch, odrežte fóliu ihneď ako prídete domov a uskladnite mäso alebo syr v sklenenej nádobe alebo menej toxickej nádobe.
Doma
Používajte sklo na ohrievanie potravín alebo tekutín v mikrovlnnej rúre. Neohrievajte potraviny v plastových nádobách alebo tekutiny v plastových detských fľašiach. Ohrievané potraviny a tekutiny v plastových nádobách môžu zapríčiniť, že chemikálie a prísady v plastoch sa môžu vylúčiť oveľa ľahšie do detskej potravy alebo mlieka. Pokiaľ nejaké plastové nádoby sú označené ako “bezpečné do mikrovlnnej rúry” (microwave safe), je bezpečnejšie nepoužívať ich napriek tomu na ohrievanie.
Ak používate plastové fľaše, nádoby alebo riad, nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky alebo horúcu vodu, ak ich budete umývať, aby ste zamedzili vylučovaniu toxínov. Nevkladajte plastové fľaše, nádoby alebo riady do umývačky riadu. Takisto sa zbavte akýchkoľvek plastových fliaš, nádob a riadu, ktoré začínajú vyzerať poškriabané alebo hmlisto. Nenechávajte mlieko stáť dlhú dobu v nádobe z plastu.
Nenechávajte vaše deti vkladať plastové hračky do ich úst. Hračky zostrojené pre staršie deti skôr zvyknú obsahovať ftaláty alebo bisfenol A. Predpokladá sa, že staršie deti nebudú vkladať tieto hračky do úst – ako sú napr. pohyblivé figúrky, alebo bábiky Barbie. Aby ste si boli istí bezpečnosťou, nedávajte detské plastové hračky do blízkosti detských úst.