susene.jpgV snahe pomôcť tým, ktorí sa len odhodlávajú k väčším pestovateľským a aranžérskym výkonom som vytvorila túto jednoduchú databázu rastlín vhodných na sušenie v našich klimatických podmienkach. Kvetiny sú zaradené abecedne a obsahujú malú poznámku alebo radu.

alchemilka.jpgAlchemilka
Táto rastlinka u nás rastie hojne. Nachádza sa na vlhších lúkach a v priekopách, pri okrajoch lesov, pozdĺž potokov a plotov – typické kalíšky s kvapkou rosy a drobnučkým zelenavo-žltým kvetenstvom. Je známa predovšetkým ako bylina s výnimočne liečivými účinkami, ale i sušená vám skrášli a prevonia každú väzbu.
artycok.jpgArtičok
Pôvodne len exotická rastlina pestovaná najčastejšie ako zelenina a liečivka sa celkom dobre uchytí i v teplejších oblastiach u nás. Existuje niekoľko farebných a tvarových variant, sušíme ho najlepšie naležato v dobre vetranej miestnosti.
bodliak.jpgBodliak lúčny
Tradičná voľne rastúca rastlina, ktorú pozná určite každý. Často sa objavuje vo váze ako doplnok interiéru. Rastie podobne ako ježibaba na okrajoch ciest, stráňach, má rada suché stanovisko. Zbierať ho môžete od leta do zimy, väčšinou si zachová vzhľad i farbu. Dobre sa farbí.
breza.jpgBreza
Brezové vetvičky si nájdu mnohé uplatnenie v suchej väzbe i samostatne vo váze. Na zber je najvhodnejšie zimné obdobie, vetvičky rozložte na noviny a nechajte ich poriadne vyschnúť.
celosia.jpgCelosia
Kvetina s plamienkovitým kvetenstvom, krásne zafarbenie si zachová i po usušení, semienka sú bežne k dostaniu. Podobne ako láskavec existuje nekonečné množstvo variant kvetov, najčastejšie sa pestujú takzvané “kohútie hrebene”. Výborná na sušenie.
cernuska_damasska.jpgČernucha damašská
Drobná husto kvitnúca rastlinka je typická svojim odkvitnutým plodom, ktorý tvorí nafúknutá dutá tobolka. Semienka bežne dostať v niekoľkých variantoch, najčastejšie ako zelené a tmavo vínové tobolky. Je pomerne nenáročná na pestovanie. Sušíme baňaté mechúriky, ktoré vznikajú po odkvitnutí a tento tvar si udržujú. Veľmi dôležité je správne obdobie zberu. Stonky s mechúrikmi režeme vtedy, keď začínajú meniť farbu zo zelenej na červenohnedú. Pri neskorom zbere sa z mechúrikov uvoľňujú semená, čím sa estetický vzhľad znižuje. Suší sa veľmi ľahko zavesená.
cernuska_vychodna.jpgČernucha východná
Kvetenstvo je takmer zhodné s černuchou damašskou, len tobolky po odkvitnutí tvorí veľmi zaujímavé kalíšky, obľúbené v suchých väzbách. Skvele sa farbí, po usušení si zachovávajú vzhľad i farbu po dlhý čas. Zber je počas septembra, na pestovanie je nenáročná.
cesnak.jpgCesnak
Kvetenstvo cesnaku sa veľmi pekne suší a to voľne vo váze, zberáme ho takmer v úplnom rozkvete. Okrem tradičného, používaného v kuchyni môžete pestovať i cesnak okrasný so zafarbeným bohatým kvetenstvom.
cibula.jpgCibuľa
Rovnako ako pri cesnaku zberáme plné kvetenstvo a sušíme najlepšie zapichnuté v site, zavesené by nám uschlo.
cirok.jpgCirok
Vysoká bujne rastúca travina tvorí veľmi pekné kvetenstvo a je výborná na sušenie. Zberáme takmer v úplnom rozkvete počas septembra a sušíme ho voľne zavesený. Voľne v prírode cirok asi nenájdete, ale bežne je dostať semena, ktoré si môžete každým rokom namnožiť.
citron2.jpgCitrón
Najčastejšie využívame sušené plátky citróna, ale možností je mnoho, veľmi zaujímavo vyzerajú sušené plody s vyrezanými a vydlabanými otvormi. Aby vám citrón pri sušení nečernel, najlepšie je rozložiť ho na noviny a tak ho sušiť na radiátore.
fazula.jpgFazuľový struk
Tradičná plodina nájde uplatnenie i inde než v kuchyni. Po vylúpaní fazuliek struky nevyhadzujte, ale rozložte ich riedko na sito a nechajte pozvoľna uschnúť. Kytica z kukurice a fazuľových strukov bude vypadať skvele i niekoľko rokov.
glejovka.JPGGlejovka
Súkvetie tejto letničky vydrží dlhšie svieže ako rezaná kvetina, pri pozvoľnom sušení si zachováva stálu farbu a tvarovú súdržnosť a možno ho s úspechom použiť do sušených väzieb.
gomfrena.jpgGomfréna
Letnička s nápadnými farebnými kvetmi podobnými kvetu ďateliny je veľmi vhodná na sušenie. Zachováva si svoju farbu. Zežeme ju úplne rozkvitnutú s celými stonkami, zbavíme ju listov a listeňov, viažeme do malých zväzkov a zavesené kvetmi dolu sušíme v tme s dobrým prúdením vzduchu. Semienka je bežné dostať v obchode. Na pestovanie vyžaduje dostatok tepla.
kraspedia.jpgGraspédia
Nie príliš známa letnička so žltým guľovitým kvetenstvom na vrchole dlhých stoniek je výborná do suchých i čerstvých väzieb. Semienka je možné bežne dostať. Na sušenie režeme celú byľ s polorozkvitnutým súkvetím. Rastliny sušíme v prievane, v chránených priestoroch, kvetmi dolu.
gypsomilka.jpgGypsomilka
Túto krásnu bohato vetvenú rastlinku s drobnými bielymi kvietkami mnohí poznajú pod názvom “nevestin závoj”. Vzdušne pôsobiace dekoratívne vetvičky zrezávame ešte pred úplným rozvitím kvetov a sušíme vo váze s malým množstvom vody.