Šitie je pre začiatočníkov skvelým spôsobom, ako sa naučiť vytvárať vlastné jedinečné a osobné kúsky oblečenia alebo nejaký druh textílií do domácnosti. Šitie ponúka nekonečné možnosti, od výroby oblečenia až po doplnky, ako sú kabelky, šatky a šály.

Šitie pre každého

Šitie zvládne každý, pretože nie sú potrebné žiadne špeciálne zručnosti, stačí sa naučiť pracovať so svojím šijacím strojom, vyskúšať pár kúskov nanečisto, otestovať jednotlivé funkcie a môžete sa naplno pustiť do domáceho (veľko) šitia. Ak hľadáte niečo zábavné a chcete si vyskúšať nové aktivity na doma, potom je šitie ideálnou voľbou.

Keď začínate, je dôležité mať všetko správne vybavenie. Potrebujete šijací stroj, ktorý dokáže šiť na rôznych druhoch látok (bavlna, syntetika atď.). Moderné sú dnes textílie z príjemného úpletu, ktorý si vyberiete podľa vzorkovníka a zásobíte sa takou dĺžkou, akú využijete na svoje výrobky. Pre deti oceníte rôzne detské motívy, pre dospelých zrejme siahnete po jednofarebných úpletoch.

Potrebujete tiež nite pre každý typ látky, ktorú plánujete použiť. Nakoniec si možno budete chcieť zaobstarať nejaké príslušenstvo na šitie, ako sú nožnice, gombíky, ihly a špendlíky. Nezabúdajte aj na rôznu metráž látok – kde si vyberiete odlišné vzory či materiály podľa dĺžky, akú potrebujete.

Ručné šitie alebo šitie na stroji?

Šitie je jednou z najstarších foriem ručnej výroby textílií, ktorá vznikla približne pred 5 000 rokmi v starovekom Egypte. Prvé šijacie stroje boli vynájdené začiatkom 19. storočia a pomohli skrátiť čas strávený ručným šitím, ale aj ručné šitie zostáva pre mnohých ľudí obľúbenou možnosťou.

Šitie je užitočné na vytváranie predmetov, ako sú odevy, tašky, prikrývky, vankúše, závesy či poťahy. Možno ho použiť aj na výrobu dekoratívnych predmetov, ako sú obrusy a nástenné závesy. Ručné šitie má mnoho výhod - je šetrné k životnému prostrediu, ľahko sa ho naučíte a je lacné. Dáva vám tiež možnosť vyrobiť jedinečné predmety, ktoré nie je možné vytvoriť inými metódami. Môže však byť náročné, preto si vyžaduje úsilie a trpezlivosť.

(A/PR), zdroj obrázku: Zamrznuti tonovi / Shutterstock.com