piesocnik.jpgPiesočník
Kvetiny na sušenie režeme, keď sú úplne rozkvitnuté, lebo puky sa na stonke nerozvinú. Puky sú však vhodné na vytváranie drobných aranžmánov. Kvetiny sušíme v malých zväzkoch v dobre vetranej miestnosti.

pichliac.jpgPichliač bielohlavý
Jeden zo zástupcov pichliačov, ktorý môžeme uplatniť pri aranžovaní väčších kompozícií. Rastliny režeme na začiatku rozkvitania. Sušíme ich pozvoľne v tieni.
plamennik.jpgPlamenník
Rastliny dorastajú do výšky 40-50cm. Striebristé súkvetie má tvar pyramídy. Veľmi dekoratívna je varieta cristata – plemenník hrebenistý (kohútí hrebeň) s tmavočerveným kvetom. Na sušenie zrezávame celé rastliny, ktoré v dolnej časti zbavíme listov a sušíme ich v malých zväzkoch po 2-3 zavesené dolu súkvetím v dobre vetranej, tônistej miestnosti. Po správnom vysušení si súkvetie zachová farbu pomerne dlho. Jeho dužinaté stonky vyžadujú rýchle sušenie umelým teplom.
pozlt.jpgPožlt
Veľmi atraktívna rastlina výborná k sušeniu sa pestovala už v starovekom Ríme. Využívala sa k farbeniu a odtiaľ i jej názov – farbiarska. Známa je tiež ako “orange bowl”. Žlté strapaté kvety na vrchole vysokých stvolov postupne tmavnú, v suchom stave zostávajú sýto oranžové.
prerastlik.jpgPrerastlík
“Výplňová” kvetina cenená pre listy pripomínajúce eukalyptus. Svojou zelenožltou farbou sa v kvetinovej väzbe výborne kombinuje so všetkými farbami kvetov. Výborne sa suší. Pestovateľsky nenáročná.
psenica.jpgPšenica
Ďalšia z obilnín veľmi vhodných na sušenie do kvetinových väzieb. Zberáme ešte nedozretú koncom júla a sušíme najlepšie rozloženú na site.
rakos.jpgRákos
Vodomilná rastlina veľmi hojne rastúca okolo rybníkov, riek a bahnitých stanovísk. Zbierame ho hlavne pre vínovo červený strapatý kvet, ale veľmi dobre usušíme i dlhé steblá, ktoré využijeme do väzby či vázy.
rebricek.jpgRebríček
Vytrvalá vysoká bylina hojne sa vyskytujúca na lúkach predovšetkým vo vyšších horských polohách, zbiera sa kvet pre jeho liečivé účinky, ale rovnako tak sa uplatní i ako dekorácia vo väzbe. Jednotlivé stonky zrezávame od júla do októbra, zväzujeme k sebe a sušíme voľne zavesené. Krásne nám prevonia interiér.
reznacka.jpgReznačka
Tento zaujímavý druh traviny je stále možné nájsť voľne v prírode na lúkach, často býva súčasťou rôznych zmesí dekoračných tráv.
ruza.jpgRuže
Jednu z najkrajších a najospevovanejších kvetín vôbec netreba predstavovať. K sušeniu je najvhodnejšie odrezávať ešte nerozvinuté púčky. Zaručene si udrží farbu a čiastočne i pevnosť pri preparovaní glycerínovým roztokom.
slamienka.jpgSlamienka
Najtypickejšia dekoratívna rastlinka využívaná odjakživa v suchom stave do najrôznejších väzieb a kvetinových zátiší. Vyskytuje sa v mnohých variáciách a farbách, vždy ich tvoria stredne veľké až drobné pevné kvety, ktoré si zachovávajú farbu a tvar a to úplne. Je však o niečo náročnejšia na pestovanie. Kvety na sušenie režeme pred rozkvitnutím vo fáze pukov. Stonky zbavíme listov, zviažeme ich do menších zväzkov a vešiame kvetmi dolu do tônistých priestorov. Kvety určené na pripichovanie zbavíme stoniek a sušíme na lieskach.
slamihovka.jpgSlamihovka
Ďalšia z klasických letničiek k sušeniu, veľmi podobná slamienke. Nemala by chýbať v žiadnej farebnej kvetinovej kompozícii. Má sivobielu byľ aj listy. Na sušenie ich režeme vo fáze vyfarbených pukov. Viažeme ich do zväzkov, sušíme vo vzdušných priestoroch kvetmi dolu. Pestovanie vyžaduje viac starostlivosti.
slnecnica.jpgSlnečnica okrasná
Jedna z našich najkrajších voľne rastúcich rastlín sa vyskytuje v stovkách variant a nie všetky sú vhodné k sušeniu. Na sušenie je jednoznačne najvhodnejšia odroda Sonja, semená sú bežne k nákupu. Zberáme ju nerozvitú, ešte zelenú a sušíme vo váze s trochou vody, alebo preparujeme glycerínom.
statica.jpgStatica
Obľúbená dekoračná rastlina si po sušení zachováva farbu a vydrží i niekoľko rokov. Typická je vo farbách fialová, žltá, ružová a biela. Sušíme voľne zavesenú a uchovávame zabalenú v novinách.
suchokvet.jpgSuchokvet
Táto krásna drobná rastlinka je u nás zaraďovaná k vzácnym druhom avšak s úspechom ju vypestujete doma zo semienok. Už názov rastliny zodpovedá charakteru kvetu, ktorý je už pri rozkvete suchý a dosúšame iba stonky. Suchokvet režeme úplne rozkvitnutý, viažeme ho do menších zväzkov a pozvoľne sušíme.