Aj pre vás je inak luxusný byt v lete ako „horúce peklo“, v ktorom sa nedá normálne a bez klimatizácie fungovať? Obávate sa ale zároveň, že neustále spustená klíma zvýši už tak vysoké účty elektrickej energie? Nemusíte, pretože máme pre vás niekoľko tipov, ako ochladiť interiér bez potreby použitia elektrickej energie.

Vonkajšie rolety na okná sú najlepšie riešenie

Mnohé moderné byty aj domy sú dnes vybavené obrovskými oknami, ktoré sa ale v lete veľmi rýchlo vplyvom silného slnečného žiarenia premieňajú na zdroj tepla. Ten by sme ocenili v zime, teraz počas leta je však zbytočný. Ako ale znížiť teplotu v interiéri moderného domova bez použitia klimatizácie? Veľmi jednoducho!

Ak je to možné, pripevnite ochranu pred slnkom na vonkajšiu stranu okna. Moderné vonkajšie rolety z veľmi kvalitných materiálov v zatiahnutom stave nedovolia, aby sa veľká plocha skla okna premenila na „radiátor“ a zbytočne prehrievala interiér.

Skutočne to pri výbere naozaj kvalitnej exteriérovej tieniacej techniky funguje. Vonkajšie rolety alebo žalúzie, na ktorých inštaláciu nepotrebujete žiadny súhlas dôležitej správy bytových domov, môžu znížiť teplotu v interiéri o niekoľko stupňov, v zime zas ochrániť domov pred chladom a mrazom.

Podobný efekt s menšou silou majú aj vnútorné závesy, ktoré by ale mali byť vyrobené z hustejších vlákien a tkanín.

Izolácia, ktorá pomáha aj v lete

Je vo vašich izbách stále teplo? Bývate v podkroví? Aj tu môžu byť záchranou kvalitné rolety pre strešné okná, vďaka ktorým má slnko do vášho domu cestu skomplikovanú.

Aj zle izolované strechy ale umožňujú prenikanie tepla do interiéru. Lepšia tepelná izolácia preto môže pomôcť tiež. Znižuje vedenie tepla do interiéru budovy a spolu so správnym vetraním priaznivo vplýva na vnútornú klímu.

Dajte si pozor na elektrické spotrebiče

Nie je to len slnko, čo zohrieva váš domov. Aj mnohé moderné elektrické zariadenia produkujú pri svojej nepretržitej prevádzke pomerne veľké teplo. Týka sa to najmä lámp, chladničiek, mrazničiek, televízorov či počítačov. Ak zariadenia práve alebo dlhšiu dobu nepoužívate, vypnite ich aj z pohotovostného režimu. Okrem príjemnej klímy na bývanie si tak ušetríte aj energiu.

(A/PR), zdroj obrázka: Mariana Serdynska/Shutterstock.com