dm59.jpgMáte doma staršie tienidlo na lampe, ktoré by potrebovalo modernizáciu? Nič nie je stratené, pretože ho môžete ľahko premeniť presne v to, čo potrebujete. Aj my sme mali doma stojanovú lampu, ktorá mala nemoderné tienidlo so strapcami. A našla som takúto inšpiráciu.

 
Potrebujete: Lampu s drôtenou kostrou, tkaninu, samolepiacu bielu fóliu, dierovacie kliešte alebo dierovačku, ozdobnú šnúrku, žehličku a šijací stroj.
Postup: Zmerajte obvod spodného kruhu drôtenej kostry a zistenú dĺžku vynásobte dvoma. Potom zmerajte výšku kostry, ku ktorej je nutné pripočítať na spodnej i hornej strane 2cm rezervu. Podľa stanovených mier odstrihnite pruh tkaniny. Na dĺžku pridajte ešte 1cm na založenie. Potom vytvorte na hornej i dolnej pozdĺžnej strane centimetrové založenie (smerom narub) a zažehlite ho. Podľa stanovených rozmerov odstrihnite tiež samolepiacu fóliu, na ktorej vytvorte sklady. Prvý by mal byť vzdialený 3cm od okraja, ďalší potom vždy 4cm od seba. Na konci by mali zostať opäť 3cm.

Na samolepiacu fóliu, z ktorej ste stiahli ochrannú papierovú vrstvu, teraz opatrne prilepte pruh tkaniny. Dbajte pritom na to, aby okraje presne lícovali a aby látka po celej ploche k fólii dokonale priliehala. Keď je tkanina prilepená, vytvorte medzi jednotlivými ohybmi, ktorých odstup je 4cm, medziohyby v opačnom smere. Vznikne tzv. “harmonika”. Na jednej strane tienidla vyznačte líniu, podľa ktorej vytvoríte otvory. Mala by ležať 2-5cm od horného okraja.

Rozložené tienidlo položte rubom k sebe a každý sklad opatrne predierujte. Kratšie strany látky priložte lícom k sebe a zošite na šijacom stroji. Centimetrový prídavok, ktorý ste ponechali, čisto zastrihnite. Cez dierky prevlečte ozdobnú šnúrku a stiahnite do takej medzery, aby ste látku dobre natiahli na tienidlo.