Vedeli ste, že strach z doktorov vzniká už v útlom veku? Dokonca už dojčatá môžu začať pociťovať strach z návštev lekárov. Ako tomu zabrániť? Nielen lekári, ale aj my, rodičia, môžeme deťom pomôcť prekonať strach z lekárov, prípadne sa mu úplne vyhnúť.

Ako prekonať strach z lekárov

Nikto nechce, aby sa jeho deti už len pri slove doktor začali triasť. Mnoho dospelých sa po zlých skúsenostiach s doktormi bojí a keď vidia biely plášť, berú nohy na ramená. Aby sme tomu predišli, povieme si niekoľko tipov, ako prekonať strach z pani doktorky či pána doktora.

1. Nestrašte deti lekármi

Možno si nie vždy uvedomujeme, čo pred deťmi povieme, no slová majú naozaj veľkú váhu. Stalo sa aj vám, že ste deti strašili návštevou lekára? “Obleč si mikinu, lebo keď ochorieš, pôjdeme k pani doktorke.” Už samotná veta znie, akoby bola návšteva lekára niečo zlé.

Dieťa sa potom bojí už len pri pomyslení na to, že by malo ísť k lekárovi, a pritom môže ísť len o preventívnu prehliadku. Aby ste tomu predišli, nestrašte zbytočne deti lekármi, akoby robili niečo zlé.

2. Zistite príčinu ich strachu

Prečo má vaše dieťa taký strach z doktorov? Malo nejakú nepríjemnú skúsenosť? Možno zažili nepríjemnú sestričku či doktorku, ktorá na ne bola zlá, alebo im zle pichli injekciu, či ich dokonca sami injekciou strašili.

Ak u vášho dieťaťa spozorujete známky úzkosti, porozprávajte sa s ním a zistite jeho príčinu. V mnohých prípadoch sa to dá vyriešiť. Nevedeli mu nájsť žilu a nechcela mu tiecť krv? Nemusí sa báť, nabudúce sa poriadne napije a určite to pôjde lepšie.

3. Pripravte ich na návštevu lekára

Aby ste zabránili zbytočnému strachu vašich detí z návštevy lekára, skúste ich na samotnú návštevu vopred pripraviť. Hravou formou im povedzte, kto je lekár, čo robí a čo ich na návšteve u lekára čaká. Ukážte mu obrázky pána doktora alebo pani doktorky vo veselom a farebnom pracovnom oblečení, namiesto klasického doktora v bielom plášti z ktorého majú deti strach. Dieťa tak nebude mať taký strach z toho, že ide do neznáma.

4. Nevytvárajte napätie

Mnohí rodičia bývajú u doktora podráždení. Majú choré dieťa a ešte musia čakať na vyšetrenie. Lenže tieto emócie z vás dieťa veľmi rýchlo vycíti, čo ho len presvedčí v tom, aby sa bálo. Zbytočne však vytvárate napätie.

Vaše negatívne emócie tak môžu strach a úzkosť vášho dieťaťa iba znásobiť. Aby ste tomu predišli, ukážte dieťaťu, že návšteva lekára nie je žiadna hrôza. Ak bude cítiť vašu podporu a lásku, bude pokojnejšie. Môžete mu napríklad porozprávať, ako ste sa kedysi báli vy a o tom, že to nakoniec nebolo také zlé.

5. Zmiernite stres obľúbenou hračkou

U doktora je to ako v cudzom prostredí. Aby sa dieťa cítilo dobre a nebálo sa, vezmite so sebou k lekárovi jeho obľúbenú hračku. Môžete sa s ním tak zahrať, vďaka čomu príde na iné myšlienky.

6. Vyberte vhodné prostredie

Na to, aby sa dieťa cítilo príjemne, je potrebné aj vhodné prostredie. Ak idete na vyšetrenie k špecialistovi do nemocnice, môže sa stať, že sa dieťa začne báť hneď, ako prejde hlavným vchodom. Staré čakárne s padajúcou omietkou či hvízdajúcimi oknami môžu vaše dieťa poriadne vystrašiť.

Ak teda rozmýšľate, ku ktorému lekárovi sa prihlásiť, nemusí byť na škodu obhliadnuť si terén vopred a uistiť sa, že sa v ňom dieťa bude cítiť dobre.

7. Nekupujte si detskú pohodu

Patríte aj vy k tým rodičom, ktorí sľubujú svojim deťom darčeky za to, že budú u lekára pokojné? Ich strach tým neprekonáte, iba ho potlačíte. Nie je na škodu motivovať ich, že si potom zájdete napríklad na zmrzlinu, ale nepodmieňujte to ich pokojným správaním.

8. Dajte dieťaťu priestor

S doktorom sa nemusíte rozprávať iba vy. Ak už vaše dieťa vie rozprávať, dajte priestor aj jemu. Bude sa tak cítiť dôležito a zároveň v ňom prebudíte samostatnosť. Doktorovi môže povedať, ako sa cíti, čo ho bolí a ak na niečo zabudne, poviete to vy.

Používate niektorý z týchto tipov aj vy? Alebo máte vlastné triky, ako zbaviť dieťa strachu?

( Tu si môžete prečítať zaujímavý článok o dôvere medzi lekárom a pacientom)