dm12.jpgMramorovacie farby sú ideálne na mramorovanie ponáraním, pre umelé hmoty, sklo, akrylové sklo, drevo, papierovú hmotu, veľkonočné vajíčka, sviečky, kovové či polystyrénové predmety. Farba je vyrobená na báze organických riedidiel, po cca 1 hodine je zaschnutá a po úplnom zaschnutí je možné mramorované predmety utierať vlhkou tkaninou, nie je odolná proti umývaniu.

dm25.gif1. Do nádoby nalejte čistú vodu. Na vodnú hladinu nakvapkajte niekoľko kvapiek farby, ktorú je nutné pred použitím dôkladne PRETREPAŤ! Najlepšie je použiť 2-3 odtiene. Množstvo farby závisí od veľkosti farbeného predmetu – na vajíčka postačia dve až tri kvapky z každej farby. Pozor – farba sa lepí na steny nádoby, ktorú používate, preto si vyberte nádobu, ktorú ďalej budete používať len na mramorovanie. Veľkosť vodnej hladiny by mala byť rovnaká alebo o niečo väčšia ako je povrch mramorovaného predmetu.
dm26.gif2. IHNEĎ pomocou špajdle vytvorte na hladine mramorový vzor. Pokiaľ budete váhať, spoja sa farby a vytvoria blanu, s ktorou sa už nedá nič robiť. Počas miešania môžete ešte prikvapkávať farby. Fľaštičky držte šikmo, nie kolmo.

 

dm33.gif3. Ponorenie by malo byť pomalšie, naopak vybratie by malo byť rýchle. Vyfúknuté vajíčko je ľahké a pláva na hladine, preto ho musíte ponoriť pomocou špajle.
dm34.gif4. Zvyšky farieb na hladine sa už nedajú použiť. Odstráňte ich papierovým servítkom z hladiny, aby hladina bola čistá. Najlepšie je pred každým ďalším mramorovaním použiť čistú vodu.

Taktiež papier do rozmeru A5 sa dá bez zvláštneho mramorovacieho základu jednoducho mramorovať vo vode. Mimoriadne krásne efekty vznikajú na japonskom papieri alebo iných savých papieroch. Namiesto ponorenia položte papier zľahka na vodnú hladinu, nechajte chvíľu nasávať a opatrne snímte. Hladké papiere sa musia pri odnímaní z hladiny pretiahnuť pod vodu, aby nedošlo k naneseniu farby v druhej vrstve.

Pre papiere od formátu A5 až A4 je potrebné použiť lepidlo na tapety, ktoré rozpustíme do vodného základu pre mramorovanie. Toto zabráni rýchlemu klesaniu papiera. Po vyňatí papiera z lepidlového kúpeľa odstránime prebytočný lep pod tečúcou vodou.

Pri hodvábe a iných textíliách je potrebné urobiť skúšku, pretože nie každá tkanina je pre túto techniku vhodná. Mramorované tkaniny nie sú odolné voči vypraniu.

Dobrá rada nad zlato: pracujte v ochranných rukaviciach (farba výborne “chytá” aj na pokožku!) – vyhnete sa tak čisteniu rúk riedidlom…

Na tejto stránke bol použitý fotografický materiál firmy MARBLE.