Hlaváč
Pomerne neznáma, ale atraktívna letnička na sušenie. Nenápadné biele kvety vytvárajú po odkvitnutí guľovité súplodie. Zberá sa ihneď po odkvitnutí, zbavené listov, aby nám drobné tobolky z plodu nevypadávali. Rýchlo ich sušíme v malých zväzkoch, v dobre vetraných, tônistých miestnostiach.
Hortenzia
Kríčková rastlinka vytvára nádherné plné kvety rôznych farieb. Aj keď na prvý pohľad vypadá nesušiteľne, pokiaľ ju odrežete tesne pred rozkvitnutím, umiestnite ju do vázy s malým množstvom vody (asi 1,5 cm) a nechajte tak 10 dní na chladnom tmavom mieste. Zaručene vás prekvapí.
Jačmeň
Toto obilie nájdete samozrejme na poliach. Na zber je najvhodnejší začiatok augusta, keď nie sú klasy ešte tak ťažké, aby sa mohli lámať, ale majú už pekne vyrysované zrná a pichliače. Sušiť ho môžete buďto voľne rozložený, vo váze alebo zavesený.
Jahňady
Bukovité, brezovité a lieskovité dreviny tvoria rôznorodé kvetenstvá jahňád, ktoré môžeme s úspechom sušiť. Zbierame ich ešte pred úplným rozpukom.
Jarabina
Obľúbená jesenná drevina nám môže skrášliť interiér niekoľko rokov, sušíme voľne celé vetvičky na tmavom a nie príliš teplom mieste. Bobuľky sa trochu zmrštia, môžeme im pomôcť glycerínovým roztokom.
Ježibaba
Veľmi pekná (ale pichľavá) voľne rastúca rastlina s namodravým kvetenstvom, Nájdete ju v priekopách, na stráňach, pozdĺž ciest, v lomoch. Zberá sa veľmi skoro, najneskôr koncom júla, aby neopadávala a udržala si namodravú farbu. Suší sa klasicky, najlepšie voľne vo váze.
Kokos
Exotické plody nie je nutné predstavovať. Potom, čo z neho vylejeme dierkou mlieko, ho rozrežeme a veľmi dôkladne vydlabeme. Ako dekorácia je v podstate nesmrteľný.
Kortadéria
Mohutná trsnatá tráva, má tuhé strieborno zelené listy. Kvety sú veľké, hnedo-ružové, alebo strieborno-zelené, podľa odrody, metlinaté, výborná do suchých väzieb.
Kotúč modrastý
Vytrvalá bylinka s mohutným koreňom, bujne vetvená a pichľavá. Vytvára namodravé šupinaté kvetenstvo, ktoré rado opadáva, pokiaľ ho zbierate príliš neskoro. V ranom štádiu rozkvetu ho však usušíte dobre vo váze. Lepšie je prestriekať ho lakom na vlasy.
Kukurica okrasná
Namiesto tradičnej kukurice môžete skúsiť pestovať okrasnú. Semená je možné dostať v mnohých variantoch farieb, tvarov a veľkostí. Zberáme v priebehu septembra a októbra a sušíme rozložené na site. Šúpolie využijete rovnako ako plody.
Kukurica siata
Túto tradičnú poľnohospodársku plodinu nájdete od leta takmer kdekoľvek. Zbierajte až keď sú klasy úplne vyzreté, teda žltnú, spravidla koncom októbra. Je absolútne nenáročná na pestovanie.
Láskavec
Je známych viac než 50 druhov tejto krovitej rastlinky. Akú zvolíte na pestovanie je na vás – previsnutú, stojacu, rôzne tvary a farby. Pri zbere je dôležité vystihnúť začiatok kvitnutia. Režeme ho vo fáze úplného rozkvitnutia a vyfarbenia kvetov. Láskavec sušíme zavesený na tmavom mieste, aby si uchoval farbu, zbavený listov a palisteňov. Keď ho sušíme na miernom slnku, zmení farbu.
Lesknica
Jednoročná tráva s atraktívnym vajcovitým klasom sa hojne pestuje ako súčasť krmiva pre vtáky, ale nechýba v žiadnej bohatej väzbe. Po usušení si zachová tvar a pevnosť a skvele sa farbí. Semienka môžete uchovať do ďalšieho roka.
Liatra
Veľmi nenáročná, vďačná trvalka, Je zaujímavá tým, že začína kvitnúť na vrchole kvetného klasu a drobné kvety rozkvitajú smerom dolu. Veľmi dlho kvitne. Zbierať ju môžeme od mája do augusta a sušíme na tmavom mieste.
Limonka
Túto vytrvalú dekoratívnu bylinu môžete nájsť na lúkach, ale je to skôr výnimočne. Patrí už dnes k ohrozeným druhom, je preto lepšie vypestovať ju zo semienok. Vytvára bohaté trsy drobných kvietkov, po usušení si zachováva farbu. Kvetiny na sušenie režeme vtedy, keď dokvitli všetky závinky v metline, nakoľko nerozkvitnuté kvety sa nerozvinú a tým je farebný efekt minimálny. Sušíme ju vo zväzkoch, v tmavej, vzdušnej miestnosti. Uchovávajte ju vždy zabalenú do novín, aby nevybledla. Do väzieb je nutné ju prelakovať.
Lipa
Tento známy strom vytvára drobné listy s kvetmi, ktoré zbierame hlavne pre ich liečivé účinky, listnaté tobolky ale môžeme úspešne sušiť.