Na záver seriálu o aranžovacích materiálov k úplnosti pridávam i zoznam dekoračných doplnkov do vašich aranžmánov.

dekoracny_papier.jpgAranžérsky papier
Obíďte dobré papiernictva a rozhliadnite sa po zaujímavých druhoch papiera. Niečo sa dá zohnať vo výtvarných potrebách a samozrejme i na internete. Najvďačnejší je tzv. krčený papier (predáva sa v rolkách) a krepový papier, ale záleží na vás, ako využijete svoju fantáziu.
drot.jpgAranžérsky drôt
Bez drôtov sa v aranžovaní určite nezaobídete. Dostať kúpiť buď v kotúčoch na omotávanie aranžmánov, alebo pevné v tyčkách ako opora na sušené rastliny.
dekoracne_pletivo.jpgAranžérske pletivo
Pletivo sa v aranžovaní používa často, nie však ako súčasť dekorácie, ale skôr ako pomocný alebo obalový materiál na upevnenie florexu. Skúste ho využiť inak. Stačí zabehnúť do záhradkárskych potrieb a kúpiť si pár metrov riedkeho pletiva a získate originálnu podkladovú plochu závesného aranžmánu.
dekoracne_stuhy.jpgAranžérske stuhy
Rozmanité dekoračné stuhy sa dobre zháňajú v galantérii alebo v kvetinárstve. Využitie je veľmi široké.
dekoracne_tkaniny.jpgAranžérske tkaniny
Pri aranžovaní na väčšiu plochu budete možno riešiť, čím začať. Odpoveď môže byť ľahká – dekoračnou tkaninou. Fantázii sa tu medze nekladú, ja ich často využívam na dotvorenie kytíc.
bambus.jpgBambus
Určite ho bez problémov zoženiete v kvetinárstve. Využíva sa hlavne do čerstvých kytic v čerstvom stave a v suchom stave do suchých aranžmánov. 
drevita_vlna.jpgDrevitá vlna
Používa sa hlavne ako výplň krabíc pri zasielaní krehkého tovaru. Ale v dobrom papiernictve ju dostanete za pár halierov kúpiť. Budete sa diviť, ako často ju použijete.
juta.jpgJuta
Patrí medzi najpoužívanejšie dekoračné tkaniny, celkom ľahko ju zoženiete aj v kvetinárstve alebo vo výtvarných potrebách. Samozrejme v rôznych farebných variantoch. Použitie je opäť hodne široké.
kokosove_vlakno.jpgKokosové vlákno
Tradičný dekoračný materiál je možné kúpiť v kvetinárstve, hobby potrebách, alebo v papiernictve. Hovorí sa mu tiež sisalové vlákno. Predáva sa po dávkach v rôznych farbách. Až si ho kúpite, budete ho používať už stále.
korenie.jpgKorenie
Nedá sa nespomenúť na klasiku – asi si domyslíte sami, ktoré korenia vyzerajú skvelo – škoricou a badyánom výber určite nekončí
kora.jpgKôra zo stromov
Skúste si pri vašej popoludňajšej prechádzke lesom nazbierať trochu stromovej kôry, môžete s ňou lepiť a dekorovať čo vás napadne.
lyko.jpgLyko
Bez lyka sa určite nemôžete zaobísť. Teda aspoň ja už by som ho nevymenila. Nielenže vyzerá lepšie a je pevnejšie než iný špagátik, ale je proste neprekonateľné. Opäť, samozrejme, v rôznych farbách.