Určite aj vy máte po sviatkoch veľké upratovanie, skladáte vianočný stromček, odstraňujete vianočnú výzdobu. Popritom sa určite nájdu u vás obhorené sviečky či už zo svietnika, alebo z adventného venca. U mňa sa našli dokonca dve obhorené sady sviečok, jedna z minulého roka a jedna tohtoročná a tak som sa rozhodla, že ich len tak nevyhodím, ale použijem ich ešte druhý raz.

Mala som doma prázdne sklenené poháre od sviečok z Ikey, ktoré som chcela naplniť voskom. Vzala som si teda sviečky, odstránila som z nich klince, ktoré boli odspodu zapichnuté, očistila som sviečky od očerneného vosku a zo zlatých sviečok som nožíkom ešte oškrabala vonkajšiu vrstvu, ktorou boli sviečky potiahnuté.
Potom som sviečky pokrájala na menšie časti, vložila som ich do starého kovového hrnčeka a ten som vložila do ďalšieho hrnčeka s vodou a dala som to nad plameň roztopiť.
Aby som nemusela ničím podpierať knôt, tak som niektoré sviečky, ktoré boli dostatočne dlhé akurát do pohára, ponechala tak, len som ich zvrchu trošku upravila, aby neprečnievali nad pohárom a mali rovný povrch. Potom som okolo nich naliala vosk a nechala som to stuhnúť.
Vrstvy som prilievala postupne až povrch. Nechala som dobre vychladnúť. Pokiaľ máte rôznofarebné sviečky, môžete vrstvy striedať, dostanete zaujímavú mozaiku. Podobným spôsobom si môžete naplniť aj prázdne kahančeky z čajových sviečok.