siska.jpgŠišky
Do mnohých kvetinových väzieb, ale hlavne do vencov a vianočných dekorácií hojne využijete šišky našich ihličnanov, asi najčastejšie používané sú drobnejšie šišky borovice. Uchovávame ich v krabici v suchu a do aranžmánov ich pripevňujeme pomocou viazacieho drôtu.

stiav.jpgŠtiav
Lúčna rastlinka voľne rastúca veľmi hojne, ktorej kyslú chuť pozná väčšina z nás z detstva. Zbierame ho neskoro na jeseň, keď už má tmavo hnedo-vínovú farbu. Pred zavesením a sušením ho prestriekame lakom na vlasy.
timotejka.jpgTimotejka lúčna
Drobná lúčna rastlinka s dlhým pevným klasom rastie bežne na okrajoch polí a na lúkach. Zberáme ju skoro v júli alebo začiatkom augusta, aby klásky neopadli. Suší sa zavesená, po usušení sa dobre farbí. Je veľmi vhodná ako doplnok do každej väzby, zároveň je to ale významný alergén.
traslica.jpgTraslica
Statná, trsnatá jednoročná tráva. Tvorí ružicu prízemných listov, z ktorej vyrastajú voľné laty s previsnutými, belavo zelenými kláskami. Suché kvetenstvá sa hojne používajú k dekorácii. Štruktúrou i tvarom pripomína ovos.
travina.jpgTraviny okrasné
Okrasné i prírodné druhy tráv sú ideálnym materiálom do suchých väzieb – sušením nestratí zo svojej krásy takmer nič. Výraznejšie dodajú väzbám štruktúru, drobné traviny ich zjemnia. Uplatnenie nájdu prevažne v kombinácii s inými rastlinami, veľmi zaujímavé však môžu byť i samotné. Zberáme ich v dobe rozkvitania, aby kvetenstvo zostalo celistvé i po usušení a nerozpadalo sa. Najlepšie sa sušia vo váze bez vody, alebo vodorovne položené na pletive. Väčšinu okrasných tráv nájdete voľne v prírode, chce to len chodiť s otvorenými očami.
vratic.jpgVratič
Divoko rastúca kríkovitá bylina je u nás veľmi obľúbená pre svoju sýto žltú farbu, ktorú si ponechá i po sušení. Zberáme ju od júla do októbra a sušíme zviazanú v kytičkách voľne zavesenú. Je silne aromatická.
vrba.jpgVŕba
Tradičná drevina riek a rybníkov je vyhľadávaná pre široko využiteľné štíhle ohybné prúty. Najlepšie je orezávať ju v jarnom období. Pred sušením ju na niekoľko hodín namočte a potom upravte do požadovaného tvaru.
zajaci_chvostik.jpgZajačí chvostík
Veľmi obľúbená dekoračná travina ľahká na pestovanie i sušenie. Je pomenovaná po svojom typickom chlpatom klásku. Zbierame po odkvitnutí, aby semienka “neprášili”.
zlatobyl.jpgZlatobyľ
Voľne rastúca bylina je typická svojim sýto žltým kvetenstvom. Drobné kvietky vyrastajú v latách na husto rozvetvenej stonke. Zbierame tesne pred rozkvitnutím a sušíme zavesené alebo vo váze na tmavom mieste. Po usušení je vhodné ju prestriekať lakom na vlasy.
zalude.jpgŽalude
Nielen žalude, ale i rôzne iné lesné plody nevyžadujú príliš úsilia k ich zberu. A napriek tomu majú v kvetinových väzbách svoje miesto a vykonajú “kus poriadnej práce”.
zerucha.jpgŽerucha
Túto drobnú aromatickú bylinku poznáme predovšetkým ako zdravú koreniacu prísadu do kuchyne, existujú však i druhy pestované pre dekoračné účely. Najznámejšia je žerucha atraxa, vzpriamene rastúca trsovitá s nenápadnými žltými kvietkami. Okrasnú funkciu majú malé guľovité tobolky po odkvitnutí.